Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki informacji CBŚP zlikwidowano fabrykę papierosów ukrytą cztery metry pod ziemią

Data publikacji 22.02.2020

Hiszpańska Gwardia Cywilna (Guardia Civil) rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów i handlem narkotykami. Operację, w której udział wzięły także Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), Litewska Służba Kryminalna Celna (Muitinės Kriminalinė Tarnyba) oraz organy ścigania z Wielkiej Brytanii, koordynował Europol. Fabryka była ukryta w „bunkrze”, znajdującym się cztery metry pod ziemią, praca tam odbywała się w skrajnie trudnych warunkach. Przejęto ponad 3 miliony sztuk nielegalnych papierosów, 144 kg marihuany, 20 kg haszyszu, a także 3 sztuki broni.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji dotarli do informacji, z której wynikało, że na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza o międzynarodowym charakterze, której członkowie zajmowali się organizacją nielegalnych fabryk papierosów. Z ustaleń policjantów CBŚP wynikało, że w skład grupy wchodziły osoby pełniące rolę organizatorów oraz pracowników.

Z uwagi na międzynarodowy i zorganizowany charakter prowadzonej działalności przestępczej, policjanci CBŚP współpracowali z Hiszpańskim Wydziałem Ekonomicznym UCO Spanish Guardia Civil, Litewską Służbą Kryminalą Celną (Muitinės Kriminalinė Tarnyba) oraz organami ścigania z Wielkiej Brytanii. Całość operacji koordynował Europol.

Wynikiem tej współpracy była akcja przeprowadzona przez UCO Spanish Guardia Civil, która rozbiła w dniach 13-14 luty 2020 roku na terenie prowincji Malaga w Hiszpanii zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów i handlem narkotykami. Fabryka była ukryta w „bunkrze”, znajdującym się cztery metry pod ziemią. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zakład, w którym wytwarzano i pakowano podrobione papierosy mógł działać od 2019 roku. W ramach tej akcji funkcjonariusze zlikwidowali kompletną linię produkcyjną oraz przejęli także gotowe papierosy.

Jest to pierwsza podziemna fabryka nielegalnych papierosów, którą odkryto na terenie Unii Europejskiej. Z ustalań służb wynika, że robotnicy pracowali w ekstremalnie niebezpiecznych dla ich zdrowia i życia warunkach. Zamknięci na głębokości czterech metrów pod ziemią, nie mogli samodzielnie opuszczać obiektu. Pomieszczenia nie miały też żadnych systemów bezpieczeństwa, np. na wypadek awarii systemu wentylacyjnego, który zaopatrywał obiekt w świeże powietrze.

W trakcie realizacji przeszukano 13 miejsc i aresztowano 20 osób podejrzanych o przynależność do grupy przestępczej. Jeden z zatrzymanych podejrzewany jest o kierowanie tą grupą. W wyniku akcji przejęto ponad 3 miliony sztuk nielegalnych papierosów, 144 kg marihuany, 20 kg haszyszu, a także 3 sztuki broni.

(Zespół Prasowy CBŚP na podstawie materiałów Europlu / dm, foto Europol /Guardia Civil)

Komunikat na stronie Europolu: Four metres underground: illegal cigarette factory uncovered in a bunker in Spain
https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/four-metres-underground-illegal-cigarette-factory-uncovered-in-bunker-in-spain

Komunikat na stronie Guardia Civil: La Guardia Civil desmantela la primera fábrica clandestina de tabaco "underground" de Europa
https://www.guardiacivil.es/es/prensa/noticias/7238.html

 

 • wnętrze fabryki papierosów
 • policjant prezentuje gotowe glizy papierosowe
 • paczki papierosów przygotowane do spakowania
 • wydrukowane opakowania papierosów
 • kontener maskujący zejście do bunkra
 • zejście do bunkra
 • policjant schodzi po drabinie do bunkra
 • policjant prezentuje sfałszowane banderole
 • tytoń przygotowany do produkcji papierosów
 • wnętrze bunkra z linią produkcyjną, na pierwszym planie plecami do obiektywu: oficer hiszpańskiej policji i Europolu
 • maszyna do produkcji papierosów
 • łóżka w części sypialnej w bunkrze
Powrót na górę strony