Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana nielegalna fabryka wyrobów tytoniowych

Data publikacji 03.03.2020

Wspólne działania policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą z KWP w Krakowie oraz z Chrzanowa doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, którzy prowadzili nielegalną fabrykę wyrobów tytoniowych.

W ubiegłym tygodniu policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie oraz Zwalczania Przestępczości Gospodarczej z KPP  w Chrzanowie ujawnili nielegalną fabrykę wyrobów tytoniowych znajdująca się na terenie gminy Chrzanów. Jak się okazało, w jednej z hal, w której w przeszłości znajdował się zakład przetwórstwa mięsnego, dwaj mężczyźni produkowali nielegalne wyroby tytoniowe.

Po wejściu do wnętrza hali natrafiono na znaczne ilości wyrobów tytoniowych, ułożonych luzem na ziemi oraz w pudłach kartonowych. W środku znajdowali się także dwaj mężczyźni w wieku 46 i 42 lat. Obaj zostali zatrzymani. Łącznie zabezpieczono ponad 2 tony liści tytoniu,  69 kg krajanki, oraz  ponad tonę tzw.  Strips.  Ponadto zabezpieczono 3 maszyny do przetwarzania  i produkcji wyrobów tytoniowych. Uszczuplenie podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług VAT oszacowano na kwotę 1 miliona 875 tys. zł.  29 lutego br. w Prokuraturze Rejonowej w Chrzanowie obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty nabycia, przetwarzania  i przechowywania wyrobów akcyzowych (art. 65 kks) oraz wytwarzania bez wymaganego zezwolenia artykułów tytoniowych (art. 12a Ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych), za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Wobec 42-latka Sąd Rejonowy w Chrzanowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec starszego z mężczyzn zastosowano dozór policyjny.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony