Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

300 tysięcy mniej na liczniku

Data publikacji 05.03.2020

Policjanci z wodzisławskiej drogówki potwierdzili różnicę we wskazaniach drogomierza kontrolowanego samochodu. Wskazania licznika były niższe o ponad 300 tys. km w porównaniu do tego, co odnotował diagnosta podczas ostatniego badania technicznego. Przypomnijmy, że od 1 stycznia br., podczas każdej kontroli drogowej, policjanci spisują stan licznika, zaś odczytane wskazania automatycznie trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wczoraj około 14.30 policjanci z ruchu drogowego zauważyli na ulicy Młodzieżowej kierującego zestawem pojazdów, który popełnił wykroczenie polegające na zanieczyszczeniu drogi publicznej. Kierowcę scanii ukarano mandatem. Podczas sprawdzania przebiegu pojazdu, drogomierz wskazał wartość 484 tys. km, a przy ostatnim badaniu technicznym wprowadzono wartość sięgającą ponad 790 tys. km. Rozbieżności w przebiegu pojazdu sięgały więc ponad 300 tys. km. Powyższy przykład obrazuje, że nowe prawne rozwiązanie sprawdza się i z pewnością przyczyni do ukrócenia procederu „cofania liczników”. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza jest przestępstwem, zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która licznik cofa, jak i właściciel pojazdu zlecający taką usługę. Wszystkie ujawnione nieprawidłowości są wyjaśniane przez śledczych.

Czy można sprawdzić stan licznika w swoim samochodzie?

Stan licznika ostatniego badania technicznego można sprawdzić, korzystając z usługi Mój Pojazd. Jeśli chcesz nabyć używane auto albo potwierdzić informacje podawane przez jego właściciela, możesz skorzystać z usługi Historia Pojazdu. Zachęcamy, aby przed zakupem sprawdzić licznik w dostępnych bazach i zasięgnąć opinii co do stanu technicznego samochodu, u zaufanego mechanika. Zmniejszając ilość kilometrów na liczniku, sprawcy łatwiej uwiarygodnić „nienaganny” stan techniczny pojazdu. Przekonanie kupującego, że oferowane mu auto to prawdziwa okazja, w takiej sytuacji nie stanowi większego problemu.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony