Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano podejrzewanych o publiczne propagowanie faszyzmu

Data publikacji 12.05.2020

Dzięki pracy kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, przy wsparciu policjantów z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzewanych o nawoływanie do nienawiści i propagowanie poglądów faszystowskich. Dziś zostaną oni doprowadzeni do prokuratury. Pierwszego maja tego roku m.in. na murze oporowym przy ul. Białej, ogrodzeniu parku Kuźniczki i elewacji kamienicy przy ul. Wajdeloty naniesiono neonazistowskie symbole nawołujące do nienawiści. Za to przestępstwo grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policjanci z gdańskiej komendy od kilku dni pracowali nad sprawą, która dotyczyła propagowania faszystowskiego ustroju oraz nawoływania do nienawiści. Trzeciego maja tego roku policjanci odebrali zgłoszenia, o tym, że na murze oporowym przy ul. Białej, ogrodzeniu parku Kuźniczki i elewacji kamienicy przy ul. Wajdeloty sprawcy nanieśli neonazistowskie symbole nawołujące do nienawiści i propagujące poglądy faszystowskie.

Na miejsce tych przestępstw skierowano policjantów z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy zabezpieczyli wiele śladów, a te zostały poddane analizie. Kryminalni zabezpieczyli również zapisy z kamer monitoringu w różnych częściach miasta, które były przez nich przez wiele godzin dokładnie analizowane. Równolegle funkcjonariusze sprawdzali każdą informację, którą zdobyli, rozmawiali z mieszkańcami, przesłuchiwali świadków. Policjanci typowali osoby mogące być odpowiedzialne za to przestępstwo.

Dzięki intensywnej pracy funkcjonariuszy wczoraj, 11.05.2020 r., rano i po południu, doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn podejrzewanych o to przestępstwo. Kryminalnym z Gdańska w realizacji zatrzymań pomagali policjanci z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Do zatrzymań doszło na terenie Gdańska. W mieszkaniach zatrzymanych osób, podczas przeszukań, policjanci znaleźli odzież z emblematami świadczącymi o sympatyzowaniu tych osób z organizacjami o poglądach skrajnie nacjonalistycznych. Mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie, w którym będą czekali na przesłuchanie i zarzuty.

Zgodnie z art. 256 kodeksu karnego, który dotyczy publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, za popełnienie takiego czynu grozi kra do dwóch lat więzienia.

Dziś zatrzymani mężczyźni zostaną doprowadzeni do prokuratury.

(KWP w Gdańsku)

  • Policjanci prowadzą zatrzymanego
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego
Powrót na górę strony