Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na BLIK - podszywają się pod znajomych i wyłudzają pieniądze

Data publikacji 20.05.2020

Kluczborscy policjanci ostrzegają przed nowym rodzajem oszustw na BLIK. W ostatnim tygodniu kolejne osoby powiadomiły o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywają się na portalach społecznościowych pod naszych znajomych lub rodzinę, prosząc nas o pożyczkę pieniędzy, bo sprawa jest bardzo pilna. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Apelujemy, aby nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. W mediach społecznościowych włamują się na konta znajomych czy bliskich i piszą, że pilnie potrzebują pieniędzy. Osoba podszywająca się pod naszego znajomego informuje, że jest w olbrzymich kłopotach finansowych i pilnie potrzebuje gotówki.

W takiej sytuacji nie działajmy w emocjach i nie ulegajmy presji rzekomych bliskich. Oszuści będą wymyślali najróżniejsze historie, np. zgubiony portfel, skradziona torebka, czy potrzeba wykupienia drogich leków, wszystko to po to, aby jak najszybciej okraść nas z pieniędzy.

Z reguły oszuści wyłudzający kod BLIK nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić.

(KWP w Opolu/js)

  • przykład rozmów internetowych oszustów
  • przykład rozmów internetowych oszustów
  • przykład rozmów internetowych oszustów
Powrót na górę strony