Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne uderzenie w przestępczość samochodową – kolejne osoby zatrzymane za kradzież katalizatorów

Data publikacji 28.05.2020

Policjanci ze Słubic dzięki wnikliwej pracy wytypowali i zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o kradzieże katalizatorów samochodowych. Trzech z nich usłyszało zarzuty dotyczące kradzieży, paserstwa oraz posiadania narkotyków. Straty jakie spowodowali oszacowano na blisko 50 tys. zł. To kolejny sukces lubuskich policjantów w walce z przestępczością samochodową. Wcześniej zatrzymano 10 osób, z których większość została tymczasowo aresztowana.

W ostatnim czasie lubuscy policjanci kilkukrotnie udowodniali, że doskonale radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości samochodowej i zatrzymywaniem osób, które zajmują się kradzieżami katalizatorów. Na początku kwietnia w powiecie zielonogórskim zatrzymano osiem osób, które prowadziły tego typu przestępczą działalność. Policjanci przyjęli zgłoszenie o pobiciu właściciela jednego z komisów samochodowych, który na terenie firmy zastał dwóch mężczyzn kradnących katalizatory z zaparkowanych pojazdów. Zdarzenie to było powiązane z innymi kradzieżami, które miały miejsce w powiecie. Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym zielonogórskich kryminalnych, ośmiu osobom przedstawiono zarzuty związane z kradzieżami katalizatorów z 65 samochodów. Straty pokrzywdzonych wyniosły wtedy ponad 150 tysięcy złotych:

Kolejne zatrzymania związane z kradzieżami katalizatorów realizowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Były one następstwem zdarzeń, do których doszło w nocy z 1 na 2 maja br. w powiecie wschowskim. Wtedy też młodzi mieszkańcy powiatu krośnieńskiego przyjechali do Sławy. W trakcie ich wizyty z trzech samochodów wycięte zostały katalizatory o łącznej wartości 23 tysięcy złotych. Dzięki wnikliwości i zaangażowaniu policjantów ustalono pojazd, którym przemieszczali się mężczyźni oraz ich dane personalne. Do zatrzymania doszło w Gorzowie Wielkopolskim, gdy funkcjonariusze namierzyli ich auto na terenie jednej z placówek handlowych. Kierowca osobowego audi próbował odjechać i uderzyć w radiowóz. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty i zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące:

W ostatnich dniach równie skuteczne działania przeprowadzili policjanci z powiatu słubickiego. Prowadzili oni sprawę dotyczącą kradzieży katalizatorów na ternie Rzepina. Funkcjonariusze podjęli szereg działań mających na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców. Dzięki wnikliwej i skrupulatnej pracy oraz na podstawie zebranych informacji ustalili kto stoi za kradzieżami. Zatrzymano czterech mężczyzn, w wieku od 20 do 38 lat mogących mieć związek z przestępczym procederem. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci zabezpieczyli blisko 150 katalizatorów, elektronarzędzia oraz środki odurzające. Schemat działania sprawców był za każdym razem bardzo podobny. Pod osłoną nocy typowali pojazdy stojące na uboczu, za pomocą lewarka podnosili samochód, a następnie przy użyciu specjalnie przygotowanych do tego narzędzi wycinali katalizator. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie trzem mężczyznom zarzutów dotyczących kradzieży, posiadania środków odurzających oraz paserstwa. Swoim przestępczym działaniem mężczyźni spowodowali straty w wysokości blisko 50 tysięcy złotych. Obecnie policjanci ustalają skąd pochodzi reszta skradzionych części samochodowych.

(KWP w Gorzowie Wlkp/js)

  • Policjant z zabezpieczonymi katalizatorami
  • Policjant z zabezpieczonymi katalizatorami
  • Policjant z zabezpieczonymi katalizatorami
Powrót na górę strony