Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przedwakacyjny egzamin

Data publikacji 09.06.2020

Wkrótce wakacje, dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji już teraz rozpoczęli przygotowania do tego gorącego w ruchu drogowym okresu. Sprawdzianem ma być najbliższy długi weekend, podczas którego funkcjonariusze wyjadą na drogi, aby walczyć z piratami drogowymi. W tej konfrontacji mają im pomóc nowe radiowozy, które kilka dni temu trafiły do komendy stołecznej.

Nieustannie główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Nie pomagają liczne apele. Piraci drogowi wciąż ignorują ograniczenia, a co za tym idzie liczba ofiar śmiertelnych nadal rośnie. Tylko od początku tego roku na drogach garnizonu stołecznego w 425 wypadkach drogowych zginęły 44 osoby. Jest to wprawdzie spadek o 28 osób w stosunku do tego samego okresu roku 2019, jednak nie możemy zapominać o 44 tragediach rodzinnych

Newralgicznym okresem są wakacje. W tym czasie wielu kierowców ponosi fantazja. Wykorzystują dobre warunki atmosferyczne i rozwijają na drogach duże prędkości. Pirackie zachowania niestety bardzo częstą kończą się tragicznie. Tylko w ubiegłym roku podczas wakacji na drogach garnizonu stołecznego doszło do 307 wypadków, w których zginęło 29 osób. Dla porównania w 2018 roku takich zdarzeń było 321. Życie straciło w nich 26 osób.

Dążąc do polepszenia tych niechlubnych statystyk policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP przygotowują się do sezonu letniego. Policyjny egzamin przed nimi już podczas najbliższego długiego weekendu. Od środy na drogach garnizonu pojawi się więcej kontroli. Ich celem ma być ukrócenie brawury na drogach. Z piratami drogowymi będą walczyli funkcjonariusze działającej w Wydziale Ruchu Drogowego grupy SPEED.

Powstała ona w listopadzie 2018 roku na polecenie Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja, który postanowił wtedy zapoczątkować kompleksowe działania, mające na celu zwalczanie piractwa drogowego. Zadanie to otrzymał mł. insp. Tomasz Szymański, wówczas odpowiedzialny za pion prewencji w stołecznym garnizonie, dziś zastępca komendanta głównego Policji. W skład grupy SPEED weszli najlepsi z najlepszych policjantów. I choć są oni prawdziwymi ekspertami za kółkiem, to nie mieliby takich wyników podczas ścigania piratów drogowych, gdyby nie profesjonalny sprzęt, jakim dysponują.

Dzięki usilnym staraniom pionu logistyki Komendy Stołecznej Policji od początku 2019 roku do eksploatacji trafiły 163 pojazdy. Sam Wydział Ruchu Drogowego pozyskał aż 19 specjalistycznie wyposażonych samochodów i motocykli, którymi wyjeżdżają na służbę policjanci grupy SPEED. Są to m.in. oznakowane: motocykl BMW RT o mocy 125 KM, Skoda Superb o mocy 272 KM i BMW o mocy 184 KM oraz nieoznakowane BMW o mocy 252 KM.

Radiowozy zakupione i realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POliŚ). "Dostosowanie zasobów sprzętowych służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego do dynamicznego rozwoju sieci TEN-T". Całkowity koszt projektu wynosi 12 519 526pln.

Tekst: Edyta Adamus

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 47.51 MB)

Powrót na górę strony