Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali w sieci podróbkami odzieży znanych światowych marek

Data publikacji 10.06.2020

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zabezpieczyli kilkanaście tysięcy sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek. Straty sięgają ponad 3 miliony złotych. Czterech obywateli Bułgarii już usłyszało zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że na jednym z internetowych portali społecznościowych sprzedawana jest odzież z podrobionymi znakami towarowymi znanych, światowych marek. Policjanci szybko ustalili, że punkty, z których oferowano do sprzedaży podróbki i tym samym magazyny, w których przechowywano towar, znajdowały się na terenie dwóch posesji województwa dolnośląskiego. Szybko okazało się także, że towar ten trafiał na teren Skawiny i innych miejscowości powiatu krakowskiego, a także w różne regiony Polski.

Proceder polegał na organizowaniu cotygodniowych relacji „live” - na żywo, na portalu społecznościowym, podczas których sprawcy oferowali dostępny do zakupu towar, prezentując go na sobie, bądź już bezpośrednio zapakowany, informując o dostępnych rozmiarach, kolorach i cenie. Osoby, które wyrażały chęć zakupu wybranego towaru, kontaktowały się ze sprzedającym już indywidualnie, w efekcie przelewając wskazaną kwotę na rachunek bankowy sprawców.

7 czerwca br. kilkunastu funkcjonariuszy wydziału PG sprawdziło wytypowane adresy w województwie dolnośląskim. Na miejscu zastali czterech obywateli Bułgarii 48-latka oraz 46-latka i jego dwóch synów w wieku 22 i 27 lat. Na terenie tych posesji stróże prawa ujawnili m.in. przestrzeń w postaci zaaranżowanego studia, w którym prowadzone były transmisje za pośrednictwem portalu internetowego oraz blisko 14 tysięcy sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi, kilkudziesięciu różnych, znanych, światowych marek. Odzież poukrywana była w kilku zaparkowanych tam pojazdach oraz w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez podejrzanych. Policjanci zabezpieczyli też m.in. przygotowane do wysyłki paczki z odzieżą oraz gotówkę - ponad 15 tysięcy złotych, pochodzącą najprawdopodobniej z obrotu nielegalnymi towarami.

Wszyscy czterej podejrzani zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnej celi. Straty, jakie mogły ponieść koncerny odzieżowe, wstępnie wyceniono na kwotę nie mniejszą niż 3 miliony złotych.

Osoby odpowiedzialne za handel odzieżą z podrobionymi znakami towarowymi, z którego jak ustalili śledczy, uczyniły sobie stałe źródło dochodu, usłyszały zarzuty z ustawy o własności przemysłowej. 8 czerwca br. podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, gdzie prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru i poręczenia majątkowego. Za ten przestępczy proceder grozi im nawet do 5 lat więzienia.

(KWP w Krakowie / mw)

 • magazyn wypełniony podrobionymi towarami
 • zatrzymany mężczyzna
 • zatrzymany mężczyzna
 • zatrzymany mężczyzna
 • zatrzymany mężczyzna
 • odzież z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi na pace
 • odzież z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi w pojeździe dostawczym
 • odzież z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi na pace
 • odzież z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi ukryta w workach w pojeździe
 • studio sprzedaży podrobionej odzieży
 • worki z podrobiona odzieżą na przednich siedzeniach samochodu
Powrót na górę strony