Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla fałszywego policjanta

Data publikacji 24.06.2020

Kryminalni z piekarskiej jednostki i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 26-latka, który jak wynika z ustaleń śledczych, wspólnie z innymi osobami, dokonywał oszustw metodą „na policjanta”. Zatrzymanie mężczyzny ukrywającego się w Warszawie było możliwe dzięki wnikliwej pracy śledczych, którzy w ramach trwającego dochodzenia ustalili tożsamość oszusta i jego miejsce pobytu. Decyzją sądu podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Zdjęcie podczas przesłuchania osoby zatrzymanej

Zatrzymanie 26-letniego mężczyzny jest wynikiem dalszych czynności i ustaleń śledczych zajmujących się sprawą oszustw metodą „na policjanta”. W tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku zatrzymani zostali 33-latek, 32-latek oraz ich 38-letni współpracownik. W ostatnim czasie śledczy ustalili tożsamość oraz miejsce pobytu kolejnego z oszustów. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Piekar Śląskich oraz współpracujących z nimi przy sprawie kryminalnych z katowickiej komendy wojewódzkiej, gdy przebywał w mieszkaniu swojej matki w Warszawie. Zatrzymany został doprowadzony do piekarskiej jednostki, gdzie przedstawiono mu łącznie kilkadziesiąt zarzutów dotyczących oszustw metodą „na policjanta” oraz wypłat pieniędzy z bankomatu korzystając z wcześniej skradzionej karty bankomatowej. Podejrzany podczas przesłuchania odmówił składania wyjaśnień. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi on w areszcie.

O sprawie zatrzymanych oszustów pisaliśmy już wcześniej:

- Trzymiesięczny areszt dla fałszych policjantów
 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, policjanta, pracownika urzędu i chce rozmawiać o naszych oszdzędnościach - nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które mamy w domu lub jakie przechowujemy w banku. Nie wypłacajmy z konta żadnych oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków, czy urzędów pocztowych.

Przypominamy!

  • Żeby nie stać się ofiarą przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.
  • Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

(KWP w Katowicach / mw)

Opis filmu: Areszt dla fałszywego policjanta

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.27 MB)

Powrót na górę strony