Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Są wierne, lojalne, kochają nad życie…

Data publikacji 01.07.2020

...i niewiele więcej oczekują od nas - ludzi. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Psa. To dzień bardzo ważny dla nas wszystkich. Pozwala zastanowić się nad tym, w jaki sposób traktujemy nasze czworonogi, co im oferujemy, co możemy więcej. To nie tylko czas świętowania, głaskania, przytulania. To czas, w którym należy okazać swój szacunek do „braci mniejszych”, bo naprawdę wiele im zawdzięczamy.

Policyjne psy pracują dla nas wszystkich. Patrolują ulice miast i wsi, tropią przestępców i odnajdują osoby zaginione. Pomagają wykrywać niebezpieczne substancje i środki odurzające. Niektóre pracują przy ratowaniu ludzi, inne przeznaczone są do działań bojowych, ogromną pracę wykonują także czworonogi w laboratorium kryminalistycznym. Pomoc ich jest nieoceniona, o czym najlepiej wiedzą przewodnicy psów garnizonu mazowieckiego, którzy na co dzień służą razem z czworonogami. W tym szczególnym dniu należy też zastanowić się nad przemyślaną adopcją zwierzęcia ze schroniska. W ten sposób można pomóc choć jednemu stworzeniu, odmienić całe jego życie…

National Dog Day Foundation ustanawiając w Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Psa, zachęca ludzi do adopcji bezpańskich, porzuconych i nieszczęśliwych zwierząt. Dzisiaj wyjątkowo, ale w każdy inny dzień także, mamy moralny obowiązek mówić głośno o tym, że o psy i inne zwierzęta musimy zadbać, nie wolno ich porzucać, znęcać się nad nimi, zostawiać w rozgrzanych samochodach. Należy im się pomoc, troska i miłość. Dlatego też organizowane są takie akcje jak zbiórka żywności dla bezdomniaków ze schroniska, w której policjanci i pracownicy KWP zs. w Radomiu zebrali ponad pół tony żywności dla radomskiego schroniska, a na zeszłorocznych piknikach i spotkaniach z najmłodszymi przy okazji pokazu tresury policyjnych psów służbowych, koordynatorka obszaru kynologii organizowała pogadanki na temat właściwego obchodzenia się ze zwierzętami.

Pamiętajmy, że psy to nasi przyjaciele, którzy potrafią poświęcić coś najcenniejszego, co mają – własne życie w obronie człowieka.

Autor: mł. asp. Edyta Sułkowska

  • Psy służbowe
  • Psy służbowe
Powrót na górę strony