Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pies policjant - przyjaciel i pomocnik!

Data publikacji 01.07.2020

Od dawna wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To oddane, wierne i bardzo inteligentne zwierzę. Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami słuchu, wzroku, a przede wszystkim węchu. Dlatego też już wieki temu ludzie zorientowali się, że pies może być nie tylko przyjacielem ale i pomocnikiem. Odkryto, że niektóre rasy mają wyjątkowe umiejętności, które mogą być dużym wsparciem podczas codziennej pracy. Psy zaczęły pomagać pasterzom, myśliwym podczas polowania, czy chronić nasze domy przed intruzami. Są jednak i takie, które mają bardzo ważne ale i niebezpieczne zadania.

Szukają zaginionych osób,  potrafią po zapachu odnaleźć sprawców poważnych zbrodni czy uratować setki istnień odnajdując ukryte ładunki wybuchowe. To psy policyjne. Taki pies to nie tylko przyjaciel ale i bohater. Oczywiście nie każdy z tych uroczych czworonogów może służyć u boku policjanta. Do tego ważnego zadania wybierane są te najinteligentniejsze, najodważniejsze i najwierniejsze.

Pierwsze sygnały o wykorzystaniu psów do pomocy funkcjonariuszom pochodzą z XII wieku z Francji, gdzie po zmroku zamykano bramy miast i spuszczano psy, by te chroniły ich mieszkańców. Ich wyjątkowe umiejętności zaczęto również dostrzegać na początku XIX wieku w Anglii, kiedy to pomagały policjantom tropić złodziei. W Polsce w Policji służą najczęściej owczarki niemieckie oraz wwczarki belgijskie Malinois. W służbie można jednak spotkać również labradory, cocer spaniele, jack russel teriery oraz nowofunlandy. Nie jest istotna płeć psa. Ważne, by był zdrowy, posiadał psychiczne predyspozycje, miał skończone dwa lata i był w budowie i szacie zgodny z wzorcem rasy. By tak wyselekcjonowany mógł rozpocząć służbę w Policji musi ukończyć szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Spędza tam wraz ze swoim opiekunem od 4 do 5 miesięcy.
 
Psy policyjne dzieli się na następujące kategorie:

 • psy patrolowe
 • psy tropiące
 • psy patrolowo-tropiące
 • psy kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków
 • psy kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych
 • psy kategorii do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich

W województwie łódzkim służbę w Policji pełni 56 psów w tym: 3 kategorii tropiącej, 10 kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków, 4 kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 7  kategorii patrolowej oraz 32 kategorii patrolowo - tropiącej. Nasi czworonożni pomocnicy mają od 3 do 11 lat! Na co dzień pełnią służbę wraz ze swoimi przewodnikami i potrafią sprostać każdemu powierzonemu im zadaniu. Z sukcesami startują również w rywalizacjach psów specjalistycznych. W maju  2019 roku zostały przeprowadzone VI Zawody Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej, w których udział wziął laureat XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji mł. asp. Sebastian Adamczyk z KPP w Tomaszowie  Mazowieckim wraz z psem o nazwie Gabazo kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków. Wśród 28 innych drużyn to właśnie ta para uzyskała najlepszy wynik w klasyfikacji końcowej uzyskując 750 pkt na 800 możliwych w swojej kategorii.

POLECAMY materiał: Policyjne psie serca koluszkowskiej komendy ►

Z okazji Dnia Psa, życzymy naszym czworonożnym funkcjonariuszom samych sukcesów i zawsze pysznej karmy pod dostatkiem! 

(KWP w Łodzi / mw)

 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
 • policyjny pies służący w łódzkiej Policji
Powrót na górę strony