Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wierne, mądre i kochane takie są nasze policyjne psy, a dziś jest ich święto

Data publikacji 01.07.2020

W gdańskiej komendzie służą policjanci, którzy na co dzień pracują i opiekują się psami służbowymi. Ich praca jest niezwykle ważna w pierwszych chwilach po zaistniałym zdarzeniu. To ich psy ratują ludzkie życie, odnajdując osoby zaginione, tropią przestępców, znajdują narkotyki oraz pomagają znaleźć i zneutralizować zagrożenie policyjnemu pirotechnikowi. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Psa. To dzień bardzo ważny dla nas wszystkich. To nie tylko czas świętowania, głaskania, przytulania. To czas, w którym należy okazać swój szacunek, bo naprawdę wiele im zawdzięczamy.

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Psa. To dzień bardzo ważny dla nas wszystkich. To czas, w którym należy okazać swój szacunek, bo naprawdę wiele im zawdzięczamy.

Nie każdy policjant może zostać przewodnikiem psa. Zostają nimi nieliczni. W gdańskiej komendzie służy pięciu funkcjonariuszy, którzy w swojej pracy niosą pomoc gdańszczanom, angażując do służby czworonogi. W czasie służby zdarza się, że policjanci podejmują interwencję lub pościg za groźnym przestępcą. Wtedy poziom wyszkolenia, charakter oraz posłuszeństwo psa mają ogromne znaczenie. Dlatego nie każdy pies może „służyć” w Policji. Te, które trafiają do policyjnych przewodników, są wybrane spośród najlepszych osobników danej hodowli. Przechodzą skomplikowane testy, następnie wspólnie z przewodnikiem przechodzą żmudny proces szkolenia i dopiero wtedy rozpoczynają służbę w jednostce.

W trakcie codziennej służby przewodnicy psów i ich podopieczni dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska, patrolując ulice, parki, deptaki, tereny leśne oraz pas nadmorski. Policjanci z psami służbowymi biorą udział w zabezpieczeniu imprez masowych. Zmysł węchu, który posiadają psy, jest niezastąpiony w przypadku tropienia sprawców przestępstw takich jak kradzieże z włamaniem, czy posiadanie narkotyków. Przewodnicy z psami służbowymi szukają również osób zaginionych i przeszukują miejsca, w których mogą być ładunki wybuchowe.

W gdańskiej komendzie służy pięciu funkcjonariuszy, którzy są przewodnikami psów służbowych. Większość psów, które „służą” w gdańskiej komendzie mieszka u swoich opiekunów.

National Dog Day Foundation ustanawiając w Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Psa, zachęca ludzi do adopcji bezpańskich, porzuconych i nieszczęśliwych zwierząt. Dzisiaj wyjątkowo, ale w każdy inny dzień także, mamy moralny obowiązek mówić głośno o tym, że o psy i inne zwierzęta musimy zadbać, nie wolno ich porzucać, znęcać się nad nimi, zostawiać w rozgrzanych samochodach. Należy im się pomoc, troska i miłość.

Pamiętajmy, że psy to nasi przyjaciele, którzy potrafią poświęcić coś najcenniejszego, co mają – własne życie w obronie człowieka.

 
 

Powrót na górę strony