Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści nie odpuszczają. Nie dajmy się nabrać i ochrońmy nasze oszczędności

Data publikacji 02.07.2020

Oszuści próbowali wyłudzić od nowosolan pieniądze metodą „na wnuczka”. Chociaż większość mieszkańców nie dała się nabrać i ochroniła swoje oszczędności, to naciągaczom udało się wyłudzić 15 tys. zł, 1300 euro i biżuterię od jednej z seniorek. Policjanci zajmują się już tymi sprawami i przypominają o racjonalnym myśleniu w takich sytuacjach oraz przestrzeganiu przed nimi swoich bliskich.

W środę, 1 lipca br., oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli otrzymał zgłoszenie o próbach wyłudzenia pieniędzy. Oszuści dzwonili zazwyczaj do osób starszych podając się za kogoś z ich rodziny. Zapłakanym głosem opowiadali o nieszczęściu, jakie ich spotkało i błagali o pieniądze, które uratują ich z opresji. Chociaż większość mieszkańców nie dała się nabrać na fałszywe historyjki i ochroniła swoje oszczędności, to naciągaczom udało się wyłudzić 15 tysięcy złotych, 1300 euro i biżuterię od jednej z nowosolskich seniorek. 

Policjanci zajmują się już tymi sprawami i przestrzegają przed tego typu wyłudzeniami. Ofiarami osustów zazwyczaj są seniorzy, których ufność i wrażliwość wykorzystują sprawcy oszustw. Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić oszczędności. Funkcjonariusze przypominają, aby być „wyczulonym” na tego typu sytuacje. Warto również uwrażliwiać swoich domowników na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazać, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

1. Kiedy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, koniecznie należy powiadomić Policję.

2. Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomymi.

3. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych.

4. Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc.

5. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym te z zagranicy,  grożą utratą pieniędzy.

 

 
(KWP w Gorzowie / js)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja