Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol przyczyną utonięcia w Rogoźniku... Apelujemy o rozsądek!

Data publikacji 02.07.2020

Wszystko wskazuje na to, że alkohol był główną przyczyną utonięcia 34-letniego mężczyzny. Do tragedii doszło wczoraj po południu nad jeziorem w Rogoźniku. Dokładne przyczyny śmierci mężczyzny znane będą po sekcji zwłok.

W środowe południe, 01.07.2020 r., 34-letni mieszkaniec Bytomia wybrał się wraz ze swoją partnerką nad zalew w Rogoźniku. Wiadomo, że przebywająca nad akwenem para spożywała alkohol. W pewnym momencie mężczyzna postanowił skorzystać z kąpieli w miejscu niestrzeżonym. Po jego dłuższej nieobecności partnerka wszczęła alarm. Poszukiwania prowadzone przez służby ratownicze już po chwili dały rezultat. Niestety, mimo szybko podjętej reanimacji, nie udało się przywrócić czynności życiowych u 34-latka. Wojkowiccy śledczy pod nadzorem prokuratury ustalają dokładne okoliczności i przyczyny śmierci mężczyzny. Dokładna przyczyna śmierci znana będzie po wynikach zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok. 

Zapraszamy do zapoznania się z poradami policjantów, jak bezpiecznie wypoczywać na wodą:

Lubisz spędzać czas nad wodą? Czy pływając pamiętasz, że woda, nawet z pozoru spokojna i płytka, kryje w sobie wiele pułapek? Czy zdajesz sobie sprawę, że wystarczy jedna sekunda nieuwagi i tragedia gotowa?

Przyczyny utonięć od lat są podobne: alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonym, zabronionych, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, lekkomyślność i przecenienie swoich umiejętności pływackich. Do tego dochodzi lekceważenie zasad bezpieczeństwa kąpieli. Jak temu zaradzić? Należy wciąż przypominać o niebezpieczeństwie czyhającym nad wodą, uwrażliwiać na odpowiednie - bezpieczne dla siebie i innych - zachowanie w czasie pływania i wypoczynku nad wodą.

A oto kilka zasad, jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć nieszczęścia:

  • Nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
  • ​Nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
  • Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności.
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
  • Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz.
  • Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
  • Gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub jej nie ma, kąpiel jest zabroniona.
  • „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
  • Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.
  • Nie należy próbować przepływać jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony