Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty i areszt w sprawie gromadzenia odpadów

Data publikacji 21.07.2020

Sprawy dotyczące gromadzenia odpadów w sposób, który może zagrażać ludziom lub środowisku są wyjątkowo bulwersujące. Ta, dotyczy odpadów składowanych m.in. w gminie Jeziora Wielkie, a także niewłaściwego transportu śmieci. Zarzuty usłyszał właściciel firmy transportowej.

Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy prowadzi śledztwo w sprawie składowania odpadów tak, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. W połowie lipca tego roku, w związku ze zgromadzonym materiałem dowodowym, podjęto decyzję o zatrzymaniu 40-letniego mieszkańca gminy Jeziora Wielkie. Mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty.

Zarzucono mu, że w kwietniu tego roku w miejscowości Berlinek, w gminie Jeziora Wielkie, polecił składowanie i zasypanie odpadów w postaci zbelowanych tworzyw sztucznych tj. opakowań po produktach żywnościowych, folii, worków i butelek, zgromadzonych na dwóch hałdach częściowo przysypanych ziemią, o wymiarach 9x14 m oraz 10 x 3 m, o szacunkowej  wadze łącznej około 50 ton. Taki sposób gromadzenia mógł zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi.

Oprócz tego usłyszał zarzut, że 10 lipca tego roku,  w miejscowości Wróble (gmina. Kruszwica) polecił podjęcie czynności polegających na transportowaniu, wbrew przepisom ustawy, odpadów komunalnych, gdzie  kierującym pojazdami ciężarowymi man z naczepami, częściowo wysypali zawartość przewożonych naczep na pole uprawne, drogę gruntową i teren byłego cmentarza, co mogło spowodować istotne obniżenie jakości wody, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Ostatni z ogłoszonych zarzutów dotyczy sposobu transportowania 13 lipca tego roku, w Kruszwicy odpadów komunalnych, w taki sposób, że mogło to spowodować obniżenie jakości powierzchni ziemi, poprzez wycieki z odpadów, a tym samym zniszczenie w świecie roślinnym. Na miejscu stwierdzono m.in. wyciek odcieków z odpadów i charakterystyczny intensywny zapach rozkładających się odpadów.

Podejrzany zgodnie z wnioskiem skierowanym, przez policjantów i prokuratora do sądu o jego aresztowanie, pozostanie w areszcie przez najbliższy miesiąc.

Sprawa ta ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty. Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony