Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali czterech byłych szefów sieci sklepów. Są podejrzani o wielomilionowe wyłudzenia

Data publikacji 21.07.2020

Czterech mężczyzn, byłych członków zarządu rzeszowskich spółek, zatrzymali dziś policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. To efekt śledztwa, jakie prowadzone jest od ponad 6 lat. Podejrzani jeszcze dziś w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie usłyszą zarzuty. Są podejrzani mi.in. o wyłudzenia sięgające 4,8 mln złotych i oszustwa podatkowe.

 
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie zajmowali się tą sprawą od 2014 r. Wtedy pojawiły się pierwsze informacje o działaniu przedstawicieli spółki na szkodę jej kontrahentów. Sprawa okazała się być wielowątkowa.
 
By zgromadzić materiał dowodowy, który pozwoliłby przedstawić zarzuty  konkretnym osobom, trzeba było ogromnego zaangażowania, gromadzenia dokumentów, przesłuchiwania świadków i dokonywania żmudnych analiz. Policjanci w tym zakresie ściśle współpracowali z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie, która nadzoruje to śledztwo. Materiał dowodowy, jaki zgromadzono, mieści się w 160 tomach akt.
 
Dziś rano, policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali 4 osoby związane z przestępczym procederem. To mężczyźni w wieku od 48 do 63 lat. Trzech z nich to mieszkańcy powiatu rzeszowskiego, a jeden pochodzi z województwa mazowieckiego. Zatrzymani to byli członkowie zarządu rzeszowskich spółek - kierownictwo sieci sklepów spożywczych „Jedynka”.
 
W ich miejscu zamieszkania dokonano przeszukań, zabezpieczając mienie na poczet przyszłych kar.
 
Jeszcze dzisiaj, w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie podejrzani usłyszą zarzuty. Są podejrzani o oszustwa, na szkodę co najmniej kilkudziesięciu podmiotów. Przedstawiciele spółki wprowadzali w błąd kontrahentów, zamawiając towar, najczęściej z odroczonym terminem płatności, za który nie mieli możliwości zapłacić. Straty sięgają kwoty 4,8 miliona złotych. Usłyszą też zarzuty oszustw podatkowych, co spowodowało uszczuplenie Skarbu Państwa na kwotę przekraczającą 1,6 miliona złotych oraz niezłożenia wniosku o upadłość spółki.
 
Prokurator, po zakończeniu czynności z udziałem podejrzanych, będzie decydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.51 MB)

Powrót na górę strony