Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nocne szkolenie policyjnych sterników

Data publikacji 22.07.2020

W nocy z 12 na 13 lipca br. odbyło się pierwsze szkolenie policyjnych sterników z elementami ratownictwa wodnego i poszukiwania osób na wodzie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z ratownikami z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Gliwic, Katowic i Dąbrowy Górniczej. Przeprowadzone ćwiczenia stanowią doskonałe przygotowanie do realizacji zadań służbowych na wodach także w porze nocnej.

Na terenie województwa śląskiego, w trakcie obecnego sezonu letniego, na wodach i terenach przywodnych służbę pełni 131 policjantów. Siedemdziesięciu z nich posiada uprawnienia sternika. Dbają oni o bezpieczeństwo wypoczywających na czternastu największych i najbardziej popularnych akwenach i mają do dyspozycji siedemnaście łodzi motorowych.

To właśnie dla nich, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współpracy z WOPR Gliwice, Katowice i Dąbrowa Górnicza zorganizował szkolenie doskonalące ich umiejętności w realizacji zadań na wodach w porze nocnej, poszerzone o zagadnienia dotyczące ratownictwa oraz poszukiwania osób na wodach.

Szkolenie miało na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności biorących udział w zajęciach oraz wskazanie obszarów wymagających jeszcze uzupełnienia i poprawy. Wszystko po to, aby przed realnym zdarzeniem zweryfikować swoje umiejętności w zakresie poszukiwań osób zaginionych na wodzie, manewrowania jednostkami pływającymi czy udzielania pomocy poszkodowanym w bardzo trudnych warunkach w porze nocnej.

Pierwsze szkolenie odbyło się na jeziorze Pławniowice, kolejne zostaną przeprowadzone na jeziorze Łąka oraz zbiorniku Pogoria III. Łącznie w trakcie czterech terminów szkoleniowych przewidziano przeszkolenie wszystkich policyjnych stermotorzystów.

(KWP w Katowicach/js)

  • Częściowo widoczna łódź na zbiorniku wodnym w porze nocnej
  • Częściowo widoczna łódź na zbiorniku wodnym w porze nocnej
  • Częściowo widoczna łódź na zbiorniku wodnym w porze nocnej
Powrót na górę strony