Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wykonujący i zlecający zmianę wskazania licznika zatrzymani na gorącym uczynku

Data publikacji 06.08.2020

Lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali na gorącym uczynku zmiany wskazania licznika dwóch mężczyzn. Funkcjonariusze udowodnili 44-latkowi z powiatu chełmskiego wykonanie ponad 200 zwiększeń wskazań drogomierzy, głównie na zlecenie obywateli Ukrainy. Dzięki którym podczas przekraczania granicy płacili oni mniejsze opłaty celne.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie prowadzili śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Oddział Zamiejscowy w Chełmie w sprawie zmian wskazań drogomierzy oraz ingerencji w prawidłowość ich pomiaru w pojazdach mechanicznych. W wyniku prowadzonych czynności funkcjonariusze we wtorek zatrzymali na gorącym uczynku ingerencji we wskazaniu drogomierza dwóch mężczyzn. Do realizacji doszło w jednej z miejscowości w powiecie chełmskim. Zatrzymani to 44-letni mieszkaniec gminy Chełm i 43-letni obywatel Ukrainy.

Jak ustalili policjanci 44-latek co najmniej od początku tego roku do chwili zatrzymania zajmował się ingerencją we wskazania liczników samochodowych. Głównie jego „klientami” byli obywatele Ukrainy, dla których mężczyzna z reguły zwiększał wskazania drogomierzy. Dzięki czemu podczas przekraczania granicy z Ukrainą mieli oni do zapłacenia mniejsze opłaty celne. Funkcjonariusze udowodnili mężczyźnie co najmniej 209 tego typu czynów, z których uzyskał korzyść majątkową nie mniejszą niż 22 tysiące złotych.

Policjanci w wyniku przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez 44-latka ujawnili specjalistyczny sprzęt służący do ingerencji we wskazania drogomierzy w samochodach, telefony komórkowe i pieniądze w kwocie 15 000 złotych, zabezpieczone na poczet przyszłych kar. Skierowany został również wniosek o zabezpieczenie majątkowe na nieruchomościach o łącznej szacunkowej wartości około 700 tysięcy złotych.

44-latek wczoraj został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Odpowiedzialności nie uniknie również 43-letni obywatel Ukrainy, który zlecił wykonanie zmiany wskazania licznika. Zgodnie z kodeksem karnym kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega osoba, która zleca innej osobie wykonanie takiego czynu.

Powrót na górę strony