Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kości ludzkie znalezione w rzece Sole mogą pochodzić czasów II Wojny Światowej

Data publikacji 06.08.2020

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu prowadzą czynności w sprawie odnalezienia kości ludzkich w korycie rzeki Soła. Wstępnie ustalono, że szczątki pochodzą najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej lub okresu bezpośrednio po jej zakończeniu.

Dyżurny oświęcimskiej komendy Policji 30 czerwca br.otrzymał zgłoszenie od grupy nastolatków dotyczące znalezienia kości w korycie rzeki Soła w Oświęcimiu. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy zabezpieczyli dwie kości, leżące w korycie rzeki, na żwirze pozostałym po opadającej wodzie. Pisaliśmy o tym w komunikacie: Śledczy badają sprawę odnalezienia kości w rzece Sole.

W trakcie przeprowadzonej przez policjantów i strażaków dokładnej penetracji brzegów i koryta znalezione zostały kolejne kości. 

W sprawie zostało wszczęte prokuratorskie śledztwo, natomiast zabezpieczone kości zostały przekazane do Instytutu Medycyny Sądowej, gdzie nadal badane są przez biegłych, którzy starają się ustalić, z jakiego okresu pochodzą, a także jaki był wiek oraz płeć osób, do których należały. 

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że znalezione ludzkie szczątki pochodzą najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej lub z okresu bezpośrednio po jej zakończeniu, w związku z tym materiały sprawy zostały również przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej.

(KWP w Krakowie/js)

Powrót na górę strony