Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt dla sprawców, którzy wypowiadali groźby karalne w stosunku do policjantów i ich rodzin

Data publikacji 17.08.2020

Policjant jest funkcjonariuszem publicznym i jest szczególnie chroniony obowiązującym prawem. W ostatnim czasie Prokuratura Rejonowa w Wałczu skierowała do Sądu Rejonowego w Wałczu wniosek o zastosowanie wobec dwóch podejrzanych mężczyzn środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawcy wypowiadali groźby karalne w stosunku do dwóch policjantów i ich rodzin. Usłyszeli także zarzuty naruszenia czynności narządu ciała u funkcjonariusza i zakłócenie miru domowego.

Do dwóch odrębnych zdarzeń, doszło w niewielkim odstępie czasowym na terenie gminy Wałcz i gminy Mirosławiec. Obaj zatrzymani sprawcy w chwili zdarzeń byli w stanie nietrzeźwości, co nie zwalnia przed odpowiedzialnością karną. Zdarzenia miały miejsce w miejscu zamieszkania policjantów.

Działania agresywnych sprawców były podobne. Wypowiadali oni groźby karalne oraz używali słów powszechnie uważanych za obelżywe, kierując je wobec policjantów i ich rodzin oraz małych dzieci będących w tym, czasie w miejscu zamieszkania. Przy czym, w jednym z przypadków sprawca, będąc w towarzystwie innego kolegi, wtargnął do mieszkania policjanta, kiedy ten zwrócił mu uwagę na naganne zachowanie.

Wobec tego trzydziestokilkuletniego podejrzanego Sąd Rejonowy w Wałczu zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy, a wobec jego kolegi prokurator zastosował dozór policyjny. Drugie zdarzenie miało miejsce przed godziną 20.00, kiedy funkcjonariusz wyszedł ze swojego domu, aby uciszyć agresywnego i wulgarnego w stosunku do niego i rodziny 36-letniego mężczyznę, bo akurat zasypiało małe dziecko, ten zaatakował policjanta i nie poprzestał na wypowiadaniu groźby spalenia policjanta i członków jego rodziny.

Funkcjonariusz obezwładnił sprawcę i wezwał na miejsce patrol policji. Podczas interwencji sprawca zachowywał się agresywnie również wobec funkcjonariuszy Policji. 36-letni podejrzany po wytrzeźwieniu usłyszał dwa zarzuty tj. stosowania groźby karalnej oraz spowodowania naruszenia czynności narządu ciała u funkcjonariusza.

W tym, przypadku sędzia Sądu Rejonowego w Wałczu również zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Należy pamiętać, że policjant jest funkcjonariuszem publicznym i jest szczególnie chroniony obowiązującym prawem. Przestępstwo groźby karalnej zagrożone jest karą 2 lat pozbawienia wolności.

Aresztowany 36-latek był już wcześniej karany za podobne zachowanie tj. groźby karalne i działał w warunkach recydywy, więc kara może być zwiększona o połowę.

(KWP w Szczecinie)

Powrót na górę strony