Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzeń VAT-u

Data publikacji 20.08.2020

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu wspólnie z funkcjonariuszami mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach prowadzą śledztwo w sprawie wystawiania nierzetelnych faktur przez firmy działające w branży budowlanej. Dotychczas zatrzymano 21 osób, 15 z nich zostało aresztowanych, a na skutek działalności oszustów doszło do uszczuplenia należności podatkowych w kwocie nie mniejszej niż 30 mln zł.

Rezultatem blisko dwuletniego śledztwa było rozbicie grupy przestępczej działającej od 2010 r. do 2017 r. w branży budowlanej. Do wyłudzeń skarbowych na znaczącą skalę dochodziło poprzez wystawianie nierzetelnych faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji, a wykazywane były w deklaracjach podatkowych, co prowadziło do zaniżania wartości należnego podatku. Taka działalność oszustów doprowadziła do uszczuplenia Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 30 mln złotych.

Prowadzone śledztwo, w ramach którego przeanalizowano setki tomów dokumentacji księgowej, doprowadziło do ustaleń pozwalających na zatrzymanie kolejnych osób biorących udział w przestępczym procederze.

Na początku sierpnia funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu wspólnie z funkcjonariuszami mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej na terenie Mazowsza zatrzymali 7 osób, które w Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 2 podejrzanych. Podejrzanym, którzy usłyszeli zarzut zbrodni wystawiania pustych faktur VAT, grozi nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Dotychczas zabezpieczono mienie na poczet przyszłych kar w wysokości około 3,5 mln złotych.

Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

Powrót na górę strony