Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy wiesz, że policjanci nie mogą wykorzystać kolczatki drogowej do zatrzymania motocykla?

Data publikacji 21.08.2020

Czy policjanci mogą wykorzystać kolczatkę drogową do zatrzymania motocykla?

Nie. Kolczatki drogowej nie wykorzystuje się do zatrzymywania pojazdów jednośladowych, gdyż najechanie na nią mogłoby stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia kierującego. Jej wykorzystanie do jednośladu wykluczają przepisy ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Pamiętaj! Sezon motocyklowy jest w pełni. Pogoda sprzyja podróżowaniu motocyklami, czy motorowerami, zarówno do pracy, jak też rekreacyjnie. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze pamiętając, że nawet profesjonalna odzież ochronna, kask motocyklowy może nas nie uchronić przed tragedią. Często widzimy napisy na pojazdach „Motocykle są wszędzie”. Miejsce motocykla na drodze jest określone prawem o ruchu drogowym, a zatem tor poruszania się po jezdni jest ściśle wskazany i nie pozwala na niebezpieczną jazdę pomiędzy innymi pojazdami. Zdarza się, że kierowcy samochodów próbują ułatwić przejazd motocykla, ale warto pamiętać, że ustępując motocykliście, który jedzie po naszej lewej stronie, możemy zajechać drogę temu, który w tym czasie porusza się po naszej prawej stronie.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że?"

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

Powrót na górę strony