Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy ostrożni na drodze!

Data publikacji 04.09.2020

Rower to jeden z popularniejszych środków transportu. Jest ekonomiczny i ekologiczny. Należy jednak pamiętać, że na drodze zawsze musimy być uważni i stosować się do obowiązujących przepisów. O tym jak może zakończyć się chwila nieuwagi, przekonał się 18-latek z Krapkowic, który jadąc jednośladem, czołowo zderzył się z busem. Na szczęście w tym przypadku skończyło się tylko na siniakach i zadrapaniach.

Do tego zdarzenia doszło 3 września br. około godziny 15.30 w Zdzieszowicach. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 18-letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 59-letniemu kierowcy volkswagena i zderzył się z nim czołowo. Na szczęście pojazd jechał powoli, a cała sytuacja, choć była bardzo niebezpieczna, zakończyła się tylko na siniakach i zadrapaniach. Teraz policjanci wyjaśniają szczegóły tego zdarzenia.

Przypominamy, że na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów. Przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

(KWP w Opolu / kp)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.59 MB)

Powrót na górę strony