Zabezpieczenie Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym „Osiek 2020”

Data publikacji 08.09.2020

W miniony weekend (5-6.09.2020) na terenie powiatów oświęcimskiego oraz wadowickiego odbyły się Mistrzostwa Polski Masters „Osiek 2020” w kolarstwie szosowym, nad którymi honorowy patronat objął Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie oraz wyścig amatorów o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Nad bezpieczeństwem na trasie wyścigu oraz w ruchu drogowym czuwali policjanci, strażacy i ratownicy medyczni.

Na starcie zameldowało się ponad pięciuset kolarzy z całej Polski,  wśród których było duże grono policjantów uprawiających kolarstwo szosowe jako swoją pasję. Kolarze startujący w różnych kategoriach mieli kilkukrotnie pokonać 30 -kilometrową trasę biegnącą przez powiaty oświęcimski i wadowicki. Finałem sportowych zmagań było wręczenie pucharów, medali oraz nagród.  Dekoracji wszystkich zwycięzców pierwszego dnia wyścigu dokonali inspektor Roman Kuster Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, młodszy inspektor Urszula Martyniuk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu i Pan Marek Jasiński Wójt Gminy Osiek.

Puchary Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie otrzymały trzy najlepsze zawodniczki i trzech najlepszych zawodników wyścigu w kategorii open. W wyścigu rywalizowali także policjanci.  Pierwsze miejsce wśród nich zajął Piotr Ścigała z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, który zwyciężył także w klasyfikacji generalnej wyścigu amatorów na dystansie 60 km. Drugie miejsce wśród stróży prawa zajął Wiktor Tolala z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, natomiast trzecie miejsce wywalczył Adrian Firek reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Krakowie.

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas tego typu imprezy sportowej jest dużym wyzwaniem zarówno dla Policji jak i innych współpracujących z nią służb. W zabezpieczeniu trasy wyścigu brało udział 58 policjantów z Oświęcimia,  Krakowa, Wadowic, Chrzanowa oraz Suchej Beskidzkiej. Na 68 posterunkach dbali o bezpieczeństwo zarówno kolarzy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policjanci kierowali ruchem na skrzyżowaniach i ulicach, które zostały wyłączone z ruchu na czas wyścigu. Podczas przejazdu kolumn wyścigu dbali m.in. o to, aby osoby postronne nie weszły na jezdnię. Mundurowi wskazywali kierowcom objazdy, a tym którzy postanowili czekać po chwilowym wstrzymaniu ruchu umożliwili dalszą jazdę. Policjanci byli też zaangażowani w pilotaż kolumn wyścigowych. Aby wszystko przebiegło prawidłowo, niezwykle ważna była również bardzo dobra współpraca z organizatorem oraz służbami ratunkowymi biorącymi udział w zabezpieczeniu, w tym strażakami oaz ratownikami medycznym. Po zakończeniu zabezpieczenia dowódcy podziękowali policjantom oraz przedstawicielom służb biorących udział w zabezpieczeniu za rzetelne i profesjonalne wykonywanie powierzonych zadań.

Odpowiednie przygotowanie wyścigu oraz policyjne zabezpieczenie trasy sprawiły, że impreza przebiegła bez zakłóceń, co zostało wysoko ocenione zarówno przez organizatora Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym „Osiek 2020”,  jak i przez samych uczestników. Podkreślali oni, że zabezpieczone zostały nie tylko drogi i skrzyżowania, ale również wyjazdy z dróg gruntowych, co znacznie podniosło bezpieczeństwo uczestników wyścigu.

(KWP w Krakowie / mk)

• Radiowóz na trasie przejazdu kolarzy w trakcie zabezpieczenia zawodów.
  • Policyjny motocykl na trasie przejazdu kolarzy w trackie zabezpieczenia zawodów.
  • Komendant Wojewódzki Policji wręcza medale laureatkom wyścigu kolarskiego Osiek 2020.
  • Laureaci wyścigu kolarskiego OSIEK 2020.
  • Pani Komendant podinsp. Urszula Martyniuk I z-ca komendanta wręcza medale zwycięzcom.
  • Wręczanie medali i pucharów laureatom wyścigu kolarskiego Osiek 2020.