Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali seniorów metodą „na policjanta”

Data publikacji 15.09.2020

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszukiwanie seniorów metodą „na policjanta”. W wyniku przestępczej działalności starsi ludzie stracili blisko 120 tys. zł. oraz 5 tys. dolarów. Sprawa jest rozwojowa.

Pod koniec sierpnia oraz na początku września br. do pięciu mieszkanek Koszalina, na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za policjanta oraz funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego zażądał, aby seniorki przygotowały swoje oszczędności gdyż wezmą udział w policyjnych działaniach wymierzonych w przestępców. Następnie poinformował o konieczności przekazania pieniędzy przybyłemu „policjantowi”, podrzuceniu gotówki w wyznaczone miejsce lub zrzuceniu oszczędności z balkonu na trawnik. Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobiety uwierzyły w jego opowieść.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie po otrzymaniu zgłoszeń w tej sprawie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. W toku czynności zgromadzili materiał dowodowy, który doprowadził ich do dwóch mężczyzn: 18 i 41-latka. 11 września br. policjanci wydziału kryminalnego przeprowadzili dwie realizacje, w trakcie których obaj mężczyźni zostali zatrzymani. W trakcie czynności odzyskano wyłudzone tego dnia pieniądze w wysokości blisko 40 tysięcy złotych, a dodatkowo przy obu mężczyznach ujawniono narkotyki. Okazało się, że podejrzani pracują dla dwóch różnych grup przestępczych i nie wiedzieli o sobie.

14 września br. sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu obu zatrzymanych mężczyzn na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. W trakcie analizy zebranego materiału ustalono, że mężczyźni mogą odpowiadać za kolejne kilkanaście oszustw na terenie Koszalina oraz województwa. Sprawa jest rozwojowa.
 
Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • potwierdzić informację u innych członków rodziny;
  • nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
  • nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;
  • o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ: nr alarmowy 112.

(KWP w Szczecinie / mw)

  • policjanci prowadzą zatrzymanego
  • zabezpieczone banknoty
  • zabezpieczone banknoty
  • zabezpieczone banknoty
Powrót na górę strony