To już rok grupy Speed - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

To już rok grupy Speed

Data publikacji 18.09.2020

Ponad 20 000 tysięcy wykroczeń, zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych czy ujawnionych 80 przestępstw drogowych. To tylko niektóre z wyników grupy Speed. Jej cel to zwalczanie najniebezpieczniejszych zachowań na drodze, w tym walka z piratami drogowymi. Niedawno minął rok, od czasu jej powstania.

Grupa Speed powstała w lipcu 2019 roku. Policjanci wchodzący w jej skład kierowani są w te rejony województwa, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania prędkości. To także miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań grupy Speed należy m.in.:

  • ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, takich jak: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych;
  • monitorowanie oraz analiza umieszczanych w Internecie nagrań (filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

Na Opolszczyźnie policjanci z grupy Speed podzieleni są na 8 grup. Są to komendy w: Brzegu, Kluczborku, Oleśnie, Nysie, Krapkowicach, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie - Koźlu oraz Opolu. Funkcjonariusze z tych grup jeżdżą po wszystkich drogach naszego województwa. W codziennej służbie policjanci z zespołów  Speed używają najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

Bilans działań grupy Speed od początku jej istnienia to ponad 22 000 kontroli drogowych, w tym ujawnionych 20 000 wykroczeń z czego 14 000 związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. To także zatrzymanych 370 praw jazdy na 3 miesiące w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km/h.

Funkcjonariusze z tej grupy zatrzymali również blisko 700 dowodów rejestracyjnych kierowcom, którzy nie posiadali aktualnych badań technicznych lub ich pojazdy stwarzały zagrożenie w ruchu drogowym. Ujawnili także ponad 80 przestępstw drogowych. To nietrzeźwi kierowcy, osoby które nie zatrzymały się do kontroli czy też kierowały pojazdami pomimo cofniętych uprawnień.

A oto krótki fragment z ich patrolu – obejrzyjcie.

(KWP w Opolu / mw)

Opis filmu: To już rok grupy Speed

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.78 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja