Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny sukces przewodników psów z rzeszowskiej komendy

Data publikacji 18.09.2020

I w tym roku, udział w szkoleniu zespołów przewodników psów służbowych, zakończył się sukcesem rzeszowskich policjantów. Poziom reprezentowany przez naszą drużynę został oceniony bardzo wysoko. W swojej kategorii najlepszymi okazali się mł. asp. Bartłomiej Ciupak i jego podopieczny Krak. Oprócz policjantów szkoleniu uczestniczyli przewodnicy z formacji mundurowych z całego kraju.

Szkolenia organizowane są cyklicznie przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. W tym roku szkolenie odbyło się w dniach od 8 do 10 września w Sulejowie. Uczestniczyły w nim zespoły przewodników z psami patrolowo-tropiącymi, patrolowymi, wyszkolonymi do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych z Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Policji. Szkolenie prowadzili instruktorzy z ramienia organizatora.

W tegorocznej edycji szkolenia uczestniczyły trzy zespoły z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w składzie: st. sierż. Karolina Wielg z psem patrolowo-tropiącym - Nitro i mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, który wyszkolony jest do wykrywania zapachów narkotyków oraz debiutujący w szkoleniu sierż. szt. Łukasz Koguc z psem Mim, wyszkolonym do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych.

Mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak, którzy po raz trzeci brali udział w szkoleniu, w swojej kategorii wykrywania zapachów narkotyków, okazali się najlepsi. Wartym podkreślenia jest fakt, że w opinii prowadzących szkolenie instruktorów, cały zespół z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, zaprezentował bardzo wysoki poziom wyszkolenia. Więcej o osiągnięciach przewodników psów z rzeszowskiej komendy można przeczytać tutaj

Na co dzień prace policjantów wspierają czworonogi:

 • Nitro, owczarek belgijski malinois, 2-letnim psem patrolowo tropiącym;
 • Krak, 5-letnim owczarek niemiecki, jest psem wyszkolonym do wykrywania zapachów narkotyków;
 • Mim, jest 4-letnim owczarkiem belgijskim malinois, wyszkolonym do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych.

Obydwa psy specjalne tj. Krak i Mim zostały zakupione ze środków przekazanych przez Prezydenta Rzeszowa na Fundusz Wsparcia Policji.

Oprócz codziennych obowiązków, takich jak służba patrolowa, zabezpieczenie imprez sportowych, poszukiwaniu osób lub substancji zabronionych, przewodnicy i ich podopieczni uczestniczą w działaniach profilaktycznych. Ich udział w spotkaniach z młodzieżą i dziećmi są dużą atrakcją i robią wrażenie na uczestnikach.

 • Na zdjęciu pies Krak, wyszkolony do wykrywania zapachów narkotyków, najlepszy w swojej kategorii z dyplomem i pucharem.
  Krak - najlepszy w swojej kategorii, z dyplomem i pucharem
 • Na zdjęciu sierż. szt. Łukasz Koguc i Mim podczas szkolenia, przeszukują samochód w poszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych
  sierż. szt. Łukasz Koguc i Mim podczas szkolenia
 • Na zdjęciu st. sierż. Karolina Wielg z psem patrolowo-tropiącym Nitro podczas szkolenia, obezwładniają pozoranta. Foto Piotr taras
  st. sierż. Karolina Wielg z psem Nitro podczas szkolenia. Foto. Piotr Taras
 • Na zdjęciu mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak podczas ćwiczeń przeszukują wejście do budynku w poszukiwaniu zapachów narkotyków. foto. Piotr Taras
  mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak podczas ćwiczeń. foto. Piotr Taras
 • Na zdjęciu st. sierż. Karolina Wielg i Nitro podczas szkolenia. Foto. Piotr Taras
  st. sierż. Karolina Wielg i Nitro podczas szkolenia. Foto. Piotr Taras
 • Na zdjęciu mł. asp. Bartłomiej Ciupak prowadzi na smyczy pasa Kraka. Foto Piotr Taras.
  mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak. Foto Piort Taras.
Powrót na górę strony