Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano zabytkowe figurki i obraz

Data publikacji 25.04.2008

Stołeczni kryminalni odzyskali dwie figurki tzw. putto, skradzione w 2003 roku z kościoła w Częstoborowicach w województwie lubelskim. Dzięki stałej kontroli przedmiotów pojawiających się na aukcjach i wystawianych w antykwariatach, policjanci wpadli również na trop obrazu Stanisława Kopystyńskiego, zrabowanego w 2002 roku we Wrocławiu.

Policjanci wydziału kryminalnego stale monitorują rynek antykwaryczny, przeglądają oferty sprzedaży dzieł sztuki na aukcjach internetowych oraz tych organizowanych przez warszawskie domy aukcyjne, a także wystawiane w różnego rodzaju antykwariatach i lombardach. W taki właśnie sposób kryminalni z szeregu ofert wyłapują te, które budzą wątpliwości, co do legalności pochodzenia oferowanych przedmiotów. W ten sposób, w grudniu ubiegłego roku funkcjonariusze odszukali obraz Feliksa Wygrzywalskiego - "Ze słońcem – Capri", datowany na 1923 r.

Tym razem uwagę kryminalnych zwróciły dwie figurki amorków tzw. putto oraz obraz olejny, które pojawiły się w ofercie sprzedaży. Jak się okazało, w obydwu przypadkach doświadczenie nie zawiodło policjantów. Zabezpieczone przez kryminalnych drewniane figurki zdobione polichromią i złoceniami pochodziły z kradzieży, która miała miejsce w 2003 roku. Amorki zostały wykradzione z kościoła w Częstoborowicach w województwie lubelskim. Ich wartość to minimum kilkanaście tysięcy złotych.

Olejny obraz Stanisława Kopystyńskiego – "Autoportret", który także zabezpieczyli kryminalni skradziono, w wyniku rozboju, w 2002 roku we Wrocławiu. Policjanci ustalają, kto stał za obydwoma przestępstwami oraz jakie były losy dzieł sztuki do chwili ich odnalezienia.
  • Obraz Stanisława Kopystyńskiego – "Autoportret"
  • Figurki oferowane do sprzedaży
  • Figurki skradzione z kościoła w Częstoborowicach w 2003 r.
Powrót na górę strony