Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali podejrzanego o pedofilię

Data publikacji 18.12.2020

Zarzuty m.in. zgwałcenia małoletniej, która nie ukończyła 15 roku życia usłyszał 60-letni mieszkaniec woj. zachodniopomorskiego. Prokuratorski akt oskarżenia to efekt pracy śledczych z Zespołu dw. z Handlem Ludźmi Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach oraz Prokuratury Rejonowej w Myszkowie. Policjanci zatrzymali pedofila w Szczecinie, gdy przyjechał do kraju z Wielkiej Brytanii. Decyzją sądu trafił do aresztu, a niedawno usłyszał prokuratorskie zarzuty. Grozi mu 15 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie 60-letniego mężczyzny podejrzanego o dokonanie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec osób małoletnich poniżej 15 roku życia zostało wszczęte w 2019 roku przez Prokuraturę Rejonową w Myszkowie. Sprawą zajęli się doświadczeni stróże prawa z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach, specjaliści w zwalczaniu handlu ludźmi. Stróże prawa ustalili, że podejrzany pochodził z terenu woj. zachodniopomorskiego. Mężczyzna za pomocą komunikatorów internetowych nawiązywał relacje z młodymi kobietami i dziewczynkami, które namawiał w trakcie rozmów do bezpośrednich spotkań. 60-latek nie przebywa na terenie Polski, lecz zamieszkiwał w Wielkiej Brytanii. Przy współpracy z polskim oficerem łącznikowym policjanci ustalili jego aktualne miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii tj. miejscowość Peterborough. Za podejrzanym został wydany list gończy. W grudniu 2019 roku mężczyzna przyjechał do Polski i został zatrzymany na terenie Szczecina. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na postawienie mężczyźnie zarzutów dotyczących zgwałcenia osoby małoletniej poniżej lat 15, dopuszczenie się innej czynności seksualnej wobec takiej osoby, uwodzenia osób małoletnich poniżej lat 15 z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych, a także produkowania, posiadania i przechowywania treści pornograficznych związanych z użyciem przemocy. Sprawca dopuścił się tych przestępstw wobec małoletnich dziewczynek niemających ukończonych 15 lat, w okresie 2018 i 2019 roku na terenie województw: śląskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubelskiego. Sprawca od momentu zatrzymania przebywa w areszcie. Z popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 15.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony