Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Operacja przeciwko środowiskom nazistowskim

Data publikacji 01.06.2006

W ramach koordynowanej przez Komendę Główną Policji operacji skierowanej przeciwko środowiskom nazistowskim, dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o administrowanie strony internetowej zawierającej treści faszystowskie. W ramach operacji przesłuchano już kilkadziesiąt osób i zajęto kilkanaście komputerów.W ramach koordynowanej przez Komendę Główną Policji operacji skierowanej przeciwko środowiskom nazistowskim, dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o administrowanie strony internetowej zawierającej treści faszystowskie. W ramach operacji przesłuchano już kilkadziesiąt osób i zajęto kilkanaście komputerów.

Policyjni eksperci z dziedziny informatyki monitorowali i analizowali tę stronę pod kątem jej lokalizacji i możliwości zablokowania. Pracowali też nad ustaleniem autorów strony i administratorów odpowiedzialnych za aktualizację danych tam zamieszczanych.

Policjanci zlokalizowali serwer ze stroną internetową zawierającą treści faszystowskie, ustalili też kilka miejsc na terenie Polski, skąd strona mogła być administrowana. Przeszukano kilka miejsc w Białymstoku, Siedlcach i Kuźnicy Białostockiej. Zebrany materiał dowodowy wskazuje na to, że grupa faszyzująca, prowadząca stronę internetową na amerykańskim serwerze, wielokrotnie próbowała umieścić tę stronę na serwerach polskich. Chwilowo strony te funkcjonowały, ale szybko były blokowane.

Policjanci cały czas monitorowali stronę i szukali śladów wskazujących na administratora, który umieszczał na niej dane osobowe i odpowiadał za jej aktualizację.

Policjanci trafili do Świnoujścia, gdzie zlokalizowali sprawcę, który moderował stronę "Blood and Honour". Dokładne oględziny jego sprzętu komputerowego potwierdziły tę tezę. Zatrzymany ma 37 – lat i należy do liderów ruchu nazistowskiego w Polsce. W czasie przeszukania jego mieszkania policjanci zabezpieczyli szereg elementów wskazujących na jego aktywną działalność w grupach faszyzujących ( oznaczenia, emblematy, znaczki). Przedstawiono mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podżegania do nienawiści rasowej oraz złamania ustawy o ochronie danych osobowych. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego aresztu tymczasowego na okres 2 miesięcy.

W całym kraju trwa koordynowana przez komendę główną operacja przeciwko osobom zamieszanym w dostarczanie informacji na stronę internetową "Krew i Honor". Przesłuchano już kilkadziesiąt osób (kilkanaście z uprzedzeniem o możliwości postawienia zarzutów), policja zajęła kilkanaście komputerów. Bigli z zakresu informatyki sprawdzają zawartość dysków i zabezpieczonych nośników. Niezależnie cały czas metodą podsłuchu elektronicznego identyfikowane są kolejne osoby, które mogły dostarczać treści na faszystowskie strony internetowe. Działania koordynuje Biuro Kryminalne KGP oraz CBŚ (jeśli w grę wchodzi zagrożenie terrorystyczne).

Powrót na górę strony