Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Wałbrzycha oddają osocze

Data publikacji 22.12.2020

Osocze ozdrowieńców, to w czasach obecnej pandemii jeden z najważniejszych darów, dlatego też wałbrzyscy policjanci, którzy jeszcze niedawno byli zakażeni koronawirusem COVID-19, odwiedzają Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Kilku przed okresem świątecznym zdążyło już oddać ten drogocenny płyn, inni czekają w kolejce. Pamiętaj i Ty możesz uratować życie osób będących w potrzebie.

Chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś? Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddaj je w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi! To gest potrzeby serca, ale i przejaw troski o zdrowie oraz życie chorych na koronawirusa. Jak twierdzą specjaliści, jeden dawca jednorazowo może być źródłem leku dla kilku pacjentów.

W sytuacji, kiedy chodzi o ludzkie życie, rolą każdego człowieka jest z całych sił pomagać. Nie zwlekajmy - czas ucieka! Twoje osocze może uratować komuś życie! Pamiętaj! Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa około 40 minut.

Dawcą osocza mogą być osoby, które:

  • są po zakażeniu SARS-CoV-2 po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji,
  • są w pełni zdrowe,
  • są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza),
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bolesława Chrobrego 31 w Wałbrzychu pod numerem telefonu 74 664 63 19 lub w każdej innej placówce CKiK.

Pamiętajmy również, że jeżeli wiemy, iż znajdujemy się w grupie ryzyka i posiadamy objawy mogące świadczyć o zarażeniu, bądź mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, pozostańmy w swoim miejscu zamieszkania, nie okłamujmy funkcjonariuszy, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. Tylko wtedy jesteśmy w stanie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

(KWP we Wrocławiu/ mw)

Powrót na górę strony