Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kilkadziesiąt firm zamieszanych w nielegalny proceder - rozbita grupa przestępcza

Data publikacji 15.01.2021

Rozbita przez CBŚP i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu zorganizowana grupa przestępcza mogła narazić Skarb Państwa na straty w wysokości 61 mln zł. W śledztwie występuje łącznie 16 podejrzanych. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy mogli dokonać uszczupleń należności publicznoprawnych w wewnątrzwspólnotowym obrocie olejem rzepakowym i granulatem tworzyw sztucznych. W proceder może być zamieszanych kilkadziesiąt polskich i zagranicznych firm. Śledztwo jest rozwojowe.

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu zajmują się rozwiązaniem tej sprawy od października 2016 roku. Od tego momentu funkcjonariusze przeszukali kilkadziesiąt siedzib firm na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Zabezpieczono dokumentację dotyczącą handlu i transportu różnego rodzaju towarami, którą poddawano dokładnej analizie i weryfikacji.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy w latach 2015-2016 mogli nie odprowadzać należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego handlu granulatem tworzyw sztucznych i surowym olejem rzepakowym. Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie w/w towarami w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, które następnie dokonywały ich sprzedaży na terenie kraju, nie ujawniając przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa. W nielegalną działalność może być zamieszanych 20 krajowych i 5 zagranicznych podmiotów gospodarczych. Szacowana wartość uszczuplenia należności publicznoprawnych wynosi co najmniej 61 milionów złotych.

Pierwsze uderzenie w grupę nastąpiło w marcu 2020 roku, kiedy to policjanci zatrzymali 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w handlu olejem rzepakowym bez uiszczania należnego podatku VAT. Ponadto grozi im odpowiedzialność za pranie pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności oraz za przestępstwa karno-skarbowe.

Kolejny cios CBŚP zadało w tym tygodniu, kiedy to zatrzymano następnych 7 podejrzanych. Tym razem działania były prowadzone na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Powrót na górę strony