Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za wyłudzenie dotacji

Data publikacji 11.02.2021

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej w Łodzi zatrzymali dwie osoby, które odpowiedzą za wyłudzenie z urzędu pracy dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Fundusze stanowiły wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Funkcjonariusze zapowiadają, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Z ustaleń policjantów wynikało, że mogło dojść do nieprawidłowości przy pozyskiwaniu środków unijnych na wsparcie przy założeniu jednoosobowej działalności w jednym z łódzkich urzędów pracy. Zgromadzony w prawie materiał dowodowy był bardzo obszerny i wskazywał, że działalność beneficjentów pomocy finansowej dotyczyła lat 2018- 2020. 5 lutego 2021 roku policjanci działając na podstawie postanowień prokuratorskich zatrzymali dwie osoby podejrzewane o wyłudzenia. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli dokumentację księgową świadczącą o rozliczeniu się wspomnianych podmiotów gospodarczych z pozyskanej bezprawnie dotacji unijnej.

38-latek, który był pomysłodawcą przestępstwa usłyszał zarzuty oszustwa finansowego i fałszowania dokumentacji. Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. 33-letnia kobieta odpowie dodatkowo za użycie poświadczeń nieprawdy. Podejrzanej również grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Śledczy szacują, że wartość wyłudzonej dotacji wynosi blisko 58 tysięcy złotych. Oboje podejrzani zostali objęci policyjnymi dozorami. Niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

(KWP w Łodzi / mw)

  • nieumundurowani policjanci konwojują podejrzanego o przestępstwo korupcyjne. Mężczyzna ma założone kajdanki, w tle znajduję się napis Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
  • nieumundurowani policjanci prowadzą podejrzaną o przestępstwo korupcyjne, kobieta ma kajdanki na przegubach rąk, w tle policyjne radiowozy
Powrót na górę strony