Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeleniogórska Policja ostrzega przed oszustami sprzedającymi noclegi w miejscowościach turystycznych

Data publikacji 17.02.2021

Policjanci z Karpacza i Szklarskiej Poręby prowadzą obecnie postępowania dotyczące oszustw przy sprzedaży noclegów w tych miejscowościach. Pokrzywdzeni za pośrednictwem portalu internetowego znaleźli oferty noclegowe, a następnie wpłacili zaliczkę lub całą kwotę. Po przybyciu na miejsce okazało się, że padli oni ofiarami oszustwa, gdyż pomieszczenia które zarezerwowali, nie istniały.

Dolnośląska Policja radzi, aby wnikliwe i dokładnie sprawdzać przed rezerwacją oferty noclegowe. Oszuści zamieszczają w Internecie, na portalach aukcyjnych lub na sfałszowanych stronach bardzo atrakcyjne oferty. Często to znakomita lokalizacja, zaniżona cena, a do tego zdjęcia pięknych pokoi, apartamentów czy domków. Oszuści, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a po przyjeździe na miejsce okazuje się, że takie pomieszczenia nie istnieją.

Policjanci radzą turystom, aby nie zostawiali załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę. Warto zachować szczególną ostrożność przy weryfikacji ofert w bardzo atrakcyjnych cenach i tych okraszonych hasłem super okazji cenowej. Najlepiej jest porównać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji na temat obiektu, w którym chcemy zrobić rezerwacje. Ostrożnie należy podchodzić do opinii zadowolonych klientów dostępnych na stronie internetowej obiektu, gdyż mogą być nieprawdziwe.

Uważajmy, jeżeli na stronie obiektu podano bardzo mało informacji. Z pewnością należy sprawdzić czy podany adres faktycznie istnieje. Obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta lub Gminy czy w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zalecamy, aby zaliczkę wpłacać na konto bankowe, a każda inna proponowana forma wpłaty pieniędzy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję dotyczącą rezerwacji.

(KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony