Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka z neonazistami trwa

Data publikacji 05.06.2006

Kolejną osobę związaną z administrowaniem stroną internetową REDWATCH zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Zatrzymany to 21 - letni mieszkaniec Słupska, który jak ustalili funkcjonariusze aktywnie współpracował z zatrzymanym 1 czerwca mieszkańcem Świnoujścia. Policjanci ustalają kolejne osoby zaangażowanie w redagowanie strony REDWATCH.

Zadaniem zatrzymanego mężczyzny było tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski oraz ewentualne korekty związane ze stylistyką i ortografią. Ze względu na biegłą znajomość języka angielskiego, utrzymywał również kontakt z administratorami amerykańskimi i pośredniczył w przekazywaniu informacji mieszkańcowi Świnoujścia, tłumacząc korespondencję dotyczącą strony internetowej. Na zabezpieczonym dysku policjanci znaleźli szereg dokumentów potwierdzających jego udział w redagowaniu strony i nawoływaniu do stosowania przemocy wobec osób z powodu ich przynależności narodowej i politycznej.

Po przesłuchaniu mężczyźnie przedstawiono zarzuty propagowania ustroju faszystowskiego i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, stosowania gróźb wobec tych osób, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamania ustawy o ochronie danych osobowych.

Sąd zastosował wobec zatrzymanego mężczyzny areszt tymczasowy na 2 miesiące.

Policjanci w dalszym ciągu ustalają kolejne osoby odpowiedzialne za wprowadzanie danych na stronę internetową oraz te, które przekazywały informacje na temat danych osób, których wizerunki opublikowano na stronie.

- Chcę pogratulować Policji prowadzonej od kilku miesięcy akcji, dzięki której udało się zatrzymać drugą osobę zaangażowaną w tworzenie strony Krew i Honor – powiedział na zorganizowanej w Gorzowie konferencji prasowej premier Kazimierz Marcinkiewicz.


Zobacz także: 01.06.2006 KGP, Wrocław: Operacja przeciwko środowiskom nazistowskim

Powrót na górę strony