Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ginęli za prawdziwie niepodległą Polskę. Lubuska Policja w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Data publikacji 01.03.2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 roku jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. Hołd Bohaterom oddał Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Pasterski.

1 marca jest datą symboliczną nawiązującą do 1 marca 1951 roku. Właśnie wówczas w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. To dzień poświęcony pamięci zasług organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły walkę o suwerenność i niepodległość. 1 marca oddajemy hołd poległym i zamordowanym w nierównej walce o demokratyczne społeczeństwo. W każdy możliwy sposób przeciwstawiali się oni sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wlkp., nie mogło zabraknąć Lubuskej Policji. Pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego służby mundurowe złożyły kwiaty. Lubuską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Pasterski. Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów także pod Obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym miejscem upamiętnienia bohaterstwa żołnierzy będzie Zielona Góra. Kwiaty zostaną złożone pod tablicą pamięci oraz pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Wspomniano ich historię oraz oddano im hołd za opór wobec komunistycznej władzy i oddane życie za Polskę.

Cześć i chwała Bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny z bronią w ręku, inni zostali zamęczeni w więzieniach długotrwałymi przesłuchaniami i torturami.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Zdjęcia: podkomisarz Maciej Kimet

 • Komendanci Wojewódzcy Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej salutując oddają hołd Żołnierzom Wyklętym
 • Żołnierze z warty honorowej przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych
 • Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych
 • Żołnierze z warty honorowej przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych
 • Znicz przy pomniku i obelisku
 • Widok z tyłu na Komendanta Wojewódzkiemu Policji w Gorzowie Wielkopolskim
 • Wojewoda Lubuski składa kwiaty przy obelisku upamiętniajacym Żołnierzy Wyklętych
 • Żołnierz z warty honorowej przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych
 • Policjant oraz strażnik graniczny oddają hołd poległym.
 • Asysta wojskowa przy pomniku.
Powrót na górę strony