Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Kryształowe Gwiazdy

Data publikacji 09.03.2021

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się dzisiaj symboliczna uroczystość wręczenia Kryształowych Gwiazd policjantom, którzy w minionym roku z narażeniem własnego życia, w służbie lub poza nią, ratowali życie innych. Choć z uwagi na sytuację pandemiczną nadinsp. Piotr Mąka oraz mł. insp. Andrzej Szary spotkali się tylko z kilkoma funkcjonariuszami, tego roku do grona laureatów dołączyło kolejnych pięćdziesięciu mundurowych.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego  Kryształową Gwiazdą wyróżnia  policjantów - bohaterów. 

To szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Co roku przybywa kilkudziesięciu laureatów. Tak duża liczba wyróżnionych pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 9 marca odbyła się  skromna, symboliczna uroczystość wręczenia tych wyjątkowych wyróżnień. Z uwagi na panującą w kraju sytuację pandemiczną i obowiązujące zasady reżimu sanitarnego, uczestniczyło w niej tylko kilku funkcjonariuszy. Wszyscy pozostali laureaci odbiorą Kryształowe Gwiazdy z rąk  przełożonych w swoich macierzystych jednostkach Policji.

Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa. Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także p.o. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadkom. Mariusz Wiśniewski oraz  szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce mł. insp. Andrzej Szary.

Tegoroczne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk 50. policjantów i policjantek. Spośród tego grona czterech policjantów otrzymało „Kryształowe Gwiazdy ze wstęgą”, co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.

Iwona Liszczyńska/MŚ

 

OPISY CZYNÓW

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA ZE WSTĘGĄ”

 • Policjant Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu - 1 maja 2020 roku policjant wracał swoim prywatnym autem po skończonej służbie. Przejeżdżając obok przystanku autobusowego zauważył młodą dziewczynę, która siedziała na bruku i trzymała się za szyję. Zaniepokoiła go ta sytuacja i postanowił zawrócić. Zaparkował pojazd po drugiej stronie ulicy i zauważył, że dziewczyna przywiązana jest do przystanku częścią ubrania, która jest zapętlona na szyi. Funkcjonariusz natychmiast pobiegł do niej. Po drodze zatrzymał przypadkowy pojazd i poprosił kobietę, która nim jechała o wezwanie karetki pogotowia. Policjant uwolnił z pętli młodą kobietę, która oświadczyła, że z uwagi na swoje traumatyczne przeżycia chciała popełnić samobójstwo.
 • Policjant Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie -  3 listopada 2019 roku wspólnie z innym funkcjonariuszem, z polecenia dyżurnego KPP Czarnków został wysłany na interwencję. Na miejscu policjanci zauważyli otwarte drzwi do budynku gospodarczego. Wewnątrz pomieszczenia, na przewodzie elektrycznym przywiązanym do belki  wisiał mężczyzna z zaciśniętą pętlą na szyi. Mundurowi natychmiast odcięli nieprzytomnego desperata i przystąpili do czynności przywracających funkcje życiowe. Dzięki przeprowadzonej reanimacji przywrócono mu oddech.
 • Policjant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu  - 6 lutego 2020 roku, około godz. 10 na ul. Lechickiej przy stacji benzynowej podbiegł do funkcjonariusza mężczyzna i oświadczył, że przy myjni leży nieprzytomna osoba. Policjant wraz z drugim dzielnicowym natychmiast pobiegli we wskazane miejsce. Mężczyzna nie dawała żadnych oznak życia. Mundurowi podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Po chwili na miejsce dotarła karetka pogotowia. Wspólnie udało się przywrócić funkcje życiowe u mężczyzny.
 • Policjant Komendy Powiatowej Policji we Wągrowcu - 15 października 2020 roku, policjant będąc na urlopie usłyszał, że na sąsiedniej posesji doszło do wybuchu. Funkcjonariusz natychmiast pobiegł zobaczyć czy nikt nie ucierpiał i wspólnie z sąsiadem wyważył drzwi do budynku. Wewnątrz zauważył mężczyznę z pętlą na szyi, którą przeciął znalezionym kawałkiem szkła. Wspólnie z sąsiadem wynieśli desperata na zewnątrz i do przyjazdu karetki pogotowia udzielali mu pomocy.

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA”

 • Policjant Komendy Powiatowej Policji w Pile - 30 października 2019 roku, policjant jadąc samochodem w czasie wolnym od służby, w miejscowości Kaczory zauważył grupkę osób, które zachowywały się nerwowo. Funkcjonariusz zatrzymał pojazd i zauważył, że przy tej grupie leży na ziemi mężczyzna bez oznak życia. Policjant natychmiast rozpoczął reanimację, którą prowadził do przyjazdu karetki pogotowia. Podjęta niezwłoczna pomoc przedmedyczna zakończyła się powodzeniem.
 • Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu  -  8 stycznia 2020 roku, policjanci z polecenia dyżurnego KMP Poznań, zostali wysłani na interwencję domową. Na miejscu ustalili, że syn zgłaszającej wziął sznur i poszedł do łazienki z zamiarem targnięcia się na swoje życie. Wybijając szybę w drzwiach mundurowi natychmiast dostali się do pomieszczenia, gdzie na sznurze wisiał mężczyzna. Odcięli desperata i przystąpili do udzielania pomocy. Mężczyzna nie reagował na próby kontaktu, nie oddychał, miał zasinioną twarz. Mundurowi przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po kilku minutach udało się przywrócić mu funkcje życiowe.
 • Policjant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu  - 6 lutego 2020 roku, około godz. 10 na ul. Lechickiej przy stacji benzynowej podbiegł do funkcjonariusza mężczyzna i oświadczył, że przy myjni leży nieprzytomna osoba. Policjant wraz z drugim dzielnicowym natychmiast pobiegli we wskazane miejsce. Mężczyzna nie dawała żadnych oznak życia. Mundurowi podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Po chwili na miejsce dotarła karetka pogotowia. Wspólnie udało się przywrócić funkcje życiowe u mężczyzny.
 • Policjant i policjantka Komendy Powiatowej Policji w Turku - 25 października 2019 roku, policjanci zostali wysłani na ul. Polną w Turku, gdzie w mieszkaniu komunalnym był wyczuwalny zapach gazu. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie, wezwali służby ratownicze i przystąpili do ewakuacji budynku, podczas której w jednym z pokojów znaleźli leżącego na łóżku nieprzytomnego mężczyznę. W mieszkaniu tym znajdowały się cztery butle gazowe, z których jedna był podpięta do  kuchni gazowej. Dzielnicowi zakręcili gaz, przewietrzyli mieszkanie, dzięki czemu mężczyzna odzyskał przytomność.
 • Ponadto w/w funkcjonariusze 2 kwietnia 2019 roku pod tym samym adresem zauważyli dym oraz płomienie wydobywające się z jednego z mieszkań. Pożar w wyniku podpalenia spowodował jeden z lokatorów, który jak później twierdził, chciał spalić budynek. Policjanci ugasili pożar przy pomocy podręcznego sprzętu, który znajdował się w budynku oraz wyprowadzili mężczyznę z lokalu.
 • Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu - 10 kwietnia 2020 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję na wiadukt kolejowy przy ul. Niestachowskiej, gdzie kobieta chciała popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli stojącą na gzymsie kobietę. Osoba była zdesperowana i chciała skoczyć z wiaduktu. Mundurowi wykorzystując chwilową nieuwagę kobiety chwycili ją za ubranie i ściągnęli w bezpieczne miejsce.
 • Policjantka oraz policjant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 20 maja 2020 roku, policjanci pojechali na miejsce awantury domowej w Czerwonaku. Zgłaszająca oświadczyła, że jej mąż pobiegł w kierunku pobliskiego lasu. Mundurowi ruszyli jego śladem. Na skraju lasu zauważyli postać mężczyzny, który stał pod drzewem w nienaturalnej pozycji. Kiedy podbiegli bliżej okazało się, że desperat wisi na gałęzi na pasku od spodni, nie oddycha. Natychmiast odcięli go, wezwali pogotowie i rozpoczęli resuscytację.
 • Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - 31 maja 2020 roku, policjanci patrolując ulice Opalenicy zauważyli dym unoszący się z płonącego budynku socjalnego. Funkcjonariusze wezwali służby ratownicze oraz przystąpili do ewakuacji znajdujących się wewnątrz ludzi. Wyprowadzili z wnętrza budynku osoby, które chciały z płomieni wynosić swój dobytek. Policjanci otrzymali informację, że w jednym z pomieszczeń znajduje się z butla z gazem. Wydostali ją i umieścili w bezpiecznym miejscu. Policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia do czasu przybycia straży pożarnej.
 • Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - 27 października 2019 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję domową, gdzie osoba z bronią palną  ma dobijać się do drzwi mieszkania. Na miejscu mundurowi zastali mężczyznę, który trzymał broń skierowaną lufą w stronę swojego brzucha. Desperat oświadczył, że chce odebrać sobie życie. Po kilkuminutowej rozmowie policjanci przekonali go do odłożenia broni. Ratownicy medyczni, którzy zostali wezwani na miejsce zabrali mężczyznę do szpitala.
 • Policjant Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - 3 listopada 2019 roku wspólnie z innym funkcjonariuszem, z polecenia dyżurnego KPP Czarnków został wysłany na interwencję. Na miejscu policjanci zauważyli otwarte drzwi do budynku gospodarczego. Wewnątrz pomieszczenia, na przewodzie elektrycznym przywiązanym do belki wisiał mężczyzna z zaciśniętą pętlą na szyi. Mundurowi natychmiast odcięli nieprzytomnego desperata i przystąpili do czynności przywracających funkcje życiowe. Dzięki przeprowadzonej reanimacji przywrócono mu oddech.
 • Policjantka oraz policjant Komendy Powiatowej Policji w Śremie - 17 lipca 2020 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję na ul. Targową w Śremie w pobliżu rzeki Warty, gdzie kobieta chce popełnić samobójstwo. Na miejscu okazało się, że desperatka wskoczyła do rzeki i dryfuje około 500 metrów od policjantów. Policjantka przekazała swoją broń koledze z patrolu i wskoczyła w mundurze do wody. Po dopłynięciu do kobiety, która nieruchomo unosiła się na wodzie, używając chwytów ratowniczych przyciągnęła ją do brzegu. Następnie wspólnie z kolegą z patrolu wyciągnęła desperatkę z wody.
 • Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 19 lipca 2020 roku, policjanci przejeżdżając radiowozem ul. Księcia Mieszka I w Poznaniu zauważyli grupę osób stojących nad leżącym na ziemi mężczyzną. Mundurowi natychmiast podjechali w to miejsce i spróbowali nawiązać z nim rozmowę. Mężczyzna dysząc, z trudem przekazał, że w kieszeni kurtki ma kartkę, po czym stracił przytomność. Ze wskazanej kartki mundurowi odczytali, że mężczyzna ma problemy kardiologiczne. Natychmiast wezwali karetkę pogotowia i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po około 4 minutach wspólnie z ratownikami medycznymi udało się przywrócić funkcje życiowe ratowanego.
 • Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu -  16 maja 2020 roku policjanci zostali wysłani na interwencję do pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Kilińskiego w Kostrzynie. Pod wskazanym adresem funkcjonariusze zauważyli  płomienie na dachu oraz duże ilości dymu. Jako pierwsi na miejscu zadecydowali o wejściu do budynku i sprawdzeniu czy nikogo nie ma w środku. Wtedy okazało się, że w jednym z pomieszczeń znajduje się kobieta nieświadoma grożącego jej niebezpieczeństwa.
 • Policjant i policjantka Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 12 czerwca 2020 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję w związku ze zgłoszeniem kobiety, która nie mogła dostać się do mieszkania. Na miejscu, w rozmowie z kobietą policjanci ustalili, że wewnątrz mieszkania znajduje się jej partner, który nie otwiera drzwi. Na zewnątrz, przy framudze drzwi u góry mundurowi zauważyli przytrzaśnięty pasek od spodni. Natychmiast wezwali załogę PSP do pomocy oraz próbowali dostać się do wnętrza mieszkania. Ostatecznie przy wsparciu strażaków udało się wejść do środka. Przy drzwiach na pasku od spodni wisiał mężczyzna. Policjanci wraz ze strażakami natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w wyniku której reanimowany odzyskał przytomności. Desperata przekazano załodze karetki pogotowia
 • Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - 4 sierpnia 2020 roku policjanci patrolując ulicę Kolską w Koninie, zauważyli, że kierujący pojazdem osobowym dziwnie się zachowuje - ma drgawki i wymachuje rękoma. Mundurowi natychmiast podbiegli do tego auta. W środku był 70-letni mężczyzna, który miał skurcze mięśni oraz problemy z wysławianiem się. Funkcjonariusze wezwali na miejsce karetkę pogotowia i monitorowali stan zdrowia mężczyzny. W pewnym momencie senior dostał kolejnego ataku i stracił przytomność. Policjanci przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w wyniku której udało się przywrócić mu funkcje życiowe.
 • Policjantka i policjant Komendy Miejskiej Policji w Koninie -  17 maja 2020 roku policjanci zostali skierowani na interwencję w miejsce, gdzie miało dojść do próby samobójczej. Pod wskazanym adresem znaleźli wiszącego nieprzytomnego mężczyznę. Natychmiast odcięli desperata i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w wyniku której udało się przywrócić funkcje życiowe.
 • Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Śremie - 1 września 2020 roku na parkingu przed Komendą Powiatową Policji w Śremie zaparkował pojazd, z którego wybiegł mężczyzna i zaczął wzywać pomocy. Wybiegli do niego w/w policjanci, którzy zauważyli wewnątrz pojazdu nieprzytomnego mężczyznę. Kierujący oświadczył, że pasażer jest jego sąsiadem i w trakcie jazdy stracił przytomność.  Dodał, że podjechał do najbliższej jednostki, która może udzielić pomocy. Policjanci natychmiast przystąpili do czynności ratujących życie i wezwali pogotowie ratunkowe. Mundurowi poza resuscytacją krążeniowo-oddechową użyli defibrylatora, który znajduje się na wyposażeniu komendy. Mężczyźnie przywrócono funkcje życiowe. 
 • Policjant Komendy Powiatowej Policji w Kępnie - 3 września 2020 roku policjant został wysłany na interwencję, gdzie jak informowano telefonicznie, mężczyzna próbuje popełnić samobójstwo. Funkcjonariusz natychmiast pojechał pod wskazany adres. Ustalił, że desperat znajduje się na dachu kamienicy, około 20 metrów nad ziemią. Mężczyzna krzyczał, że za chwile skoczy i się zabije. Mundurowy bezzwłocznie wszedł przez okno na połać dachu i wykorzystując chwilową nieuwagę mężczyzny, podbiegł do niego i go obezwładnił. Po chwili na dachu znaleźli się kolejni policjanci, którzy pomogli bezpiecznie sprowadzić desperata na ziemię.
 • Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu - 18 września 2020 roku, policjanci w trakcie przejazdu służbowego, w miejscowości Sękowo zauważyli idącą chodnikiem starszą kobietę, która w pewnym momencie przewróciła się i uderzyła w głowę. Mundurowi natychmiast podbiegli do tej pani i podjęli czynności ratunkowe. Kobieta straciła przytomność i mundurowi przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, dzięki której udało się przywrócić seniorce funkcje życiowe.
 • Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Turku - 22 września 2020 roku, policjanci w miejscowości Zadworna zauważyli kłęby dymu unoszące się nad jednym z domów. Mundurowi natychmiast pojechali w to miejsce i dowiedzieli się, że wewnątrz budynku znajduje się schorowana kobieta, która nie porusza się o własnych siłach. W pobliżu nie było żadnych przedmiotów, którymi można było wyważyć drzwi lub wybić okno. Asp. Kruszyński podjął decyzję o wykorzystaniu broni palnej - jednym pociskiem przestrzelił szybę w oknie. W pomieszczeniu mundurowi znaleźli leżącą kobietę, którą wynieśli przez okno. Po około 3 minutach od wyciągnięcia kobiety w domu nastąpił wybuch butli z gazem.
 • Policjant Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim oraz policjant Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 31 lipca 2020 roku policjanci odbywali adaptację zawodową na terenie Warszawy. Patrolując rejon rzeki Wisły zauważyli, że wodzie, kilka metrów od brzegu, twarzą do dna leży kobieta. Natychmiast wbiegli do wody i wyciągnęli nieprzytomną dziewczynę na brzeg. Udzielili jej pomocy przedmedycznej w wyniku czego kobieta odzyskała oddech.
 • Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - 25 maja 2020 roku policjanci zostali skierowani na interwencję w miejsce gdzie mężczyzna próbuje popełnić samobójstwo. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali zamknięte mieszkanie. Wyważyli drzwi wejściowe i wewnątrz pomieszczenia znaleźli wiszącego na kablu elektrycznym mężczyznę, który nie dawał oznak życia. Natychmiast zdjęli desperata z pętli, położyli na podłodze i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Tym przywrócili mężczyźnie funkcje życiowe.
 • Policjant Komendy Powiatowej Policji w Turku - 28 lipca 2020 roku policjant był pierwszy na miejscu zdarzenia, gdzie wybuch butli gazowej spowodował zawalenia się domu. Funkcjonariusz wraz z trzema sąsiadami wyciągnął spod gruzów palącego się budynku żyjącego mężczyznę. Rannego mieszkańca przeniesiono w miejsce bezpieczne i udzielono pomocy do przyjazdu karetki.
 • Policjant i policjantka Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu -  10 grudnia 2019 roku policjanci pełnili służbę w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych KMP w Kaliszu. Ok godz. 7.30 w jednej z cel zauważyli leżącego, nieprzytomnego mężczyznę. Po sprawdzeniu czynności życiowych stwierdzili, że osoba nie oddycha i nie ma wyczuwalnego tętna. Natychmiast podjęli czynności reanimacyjne oraz użyli defibrylatora AED. W wyniku tych działań udało się przywrócić funkcje życiowe i bezpiecznie przekazać mężczyznę przybyłym na miejsce ratownikom karetki pogotowia.
 • Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 21 stycznia 2020 roku, policjanci podczas patrolu ul. Polnej w Kaliszu zauważyli krzyczącą w ich stronę kobietę. Natychmiast podjechali do kobiety, który oświadczyła, że w zaparkowanym pojeździe znajduje się mężczyzna potrzebujący pomocy. Mundurowi wyciągnęli nieprzytomnego z samochodu, położyli na ziemię i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na miejsce wezwali karetkę pogotowia ratunkowego. Policjanci po kilku cyklach RKO zaczęli wyczuwać u osoby powrót pulsu oraz nierówny płytki oddech. Monitorowali stan mężczyzny do czasu przyjazdu karetki pogotowia.
 • Policjant Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 7 kwietnia 2020 roku policjant pełnił służbę wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Mundurowi zostali poinformowani przez przechodnia w Parku Miejskim w Kaliszu o dziwnym zachowaniu mężczyzny w rejonie koryta rzeki Prosny. Na miejscu zauważyli osuwającego się ze skarpy do wody mężczyznę i natychmiast podbiegli go wyciągnąć. Osoba była nieprzytomna dlatego podjęto resuscytację krążeniowo-oddechową, dzięki której udało się przywrócić mężczyźnie funkcje życiowe.

 

 

Powrót na górę strony