Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny oszust działający metodą „na policjanta” w rękach krakowskich policjantów

Data publikacji 19.03.2021

Zarzuty oszustwa usłyszał trzeci z mężczyzn, powiązanych z oszustwem z sierpnia ub.r., gdzie sprawcy, podając się za policjantów Centralnego Biura Śledczego, wyłudzili od młodej pary ponad 77 tysięcy złotych. Za popełnione oszustwo 20-latkowi może grozić kara pozbawienia wolności do lat 8.

Do oszustwa doszło pod koniec sierpnia ub.r., kiedy to nieznani sprawcy wyłudzili pieniądze od dwojga  młodych mieszkańców Krakowa metodą "na policjanta’’. Oszuści, dzwoniąc do pokrzywdzonych, podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, informując, że prowadzą działania mające na celu zatrzymanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem kredytów. Po długich rozmowach telefonicznych, kiedy już zdobyli zaufanie swoich ofiar, podawali numery rachunków bankowych, na które należy przelać pieniądze. Nieświadomi zagrożenia poszkodowani, bojąc się o utratę oszczędności swojego życia, a jednocześnie chcąc pomóc „policjantom” w schwytaniu sprawców, bez chwili zawahania, aż dwukrotnie wykonali przelewy bankowe na wcześniej wskazane konto. W ten sposób oszuści wzbogacili się o ponad 77 tysięcy złotych.

W toku podjętych działań tym razem już prawdziwych policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu część środków udało się odzyskać. Mundurowi ustalili także, gdzie mogą przebywać sprawcy przestępstwa. Wówczas to 23 listopada ub.r. w Bydgoszczy zatrzymano 24-latka, a 11 stycznia br. kolejnego, 31-letniego oszusta. Pisaliśmy o tym w komunikacie: Zatrzymani oszuści działający metodą "na policjanta”. Wtedy to obaj mężczyźni decyzją sądu na wniosek prokuratury trafili na trzy miesiące do tymczasowego aresztu.
 
Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w toku prowadzonych czynności wytypowali kolejnego mężczyznę, który miał związek z tym oszustwem. Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście wydała za podejrzanym 20-latkiem postanowienie o zatrzymaniu. 17 marca br. poszukiwany mężczyzna dobrowolnie stawił się w krakowskiej komendzie, gdzie został zatrzymany. 20-latek tego samego dnia został doprowadzony do krakowskiej prokuratury, gdzie przedstawione zostały mu zarzuty oszustwa. Ponadto zastosowany został wobec niego dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Za popełnienie tego przestępczego procederu mężczyznom może grozić kara pozbawienia wolności do lat 8.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
  • Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
  • Nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony