Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity gang tworzył laboratoria narkotyków, plantacje konopi i przemycał narkotyki

Data publikacji 31.03.2021

17 osób zatrzymanych, zlikwidowany kanał przerzutowy narkotyków z Holandii do Polski i innych krajów UE, ujawnione 2 plantacje konopi, przejęte 4 jednostki broni, ponad 18 kg marihuany i inne narkotyki, to efekt działań CBŚP z Wrocławia i Poznania prowadzonych pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Członkowie gangu są podejrzani o przemyt, obrót i wytwarzanie narkotyków, w tym „piko”. W działaniach wsparcia udzielili funkcjonariusze dolnośląskiej KAS. Śledztwo jest rozwojowe.

Policjanci z Zarządu we Wrocławiu i w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzą czynności w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że jej członkowie zajmowali się przemytem narkotyków z Holandii do Polski i na teren innych krajów Unii Europejskiej oraz ich sprzedażą w kraju. Wszystko wskazuje na to, że członkowie gangu zajmowali się także wytwarzaniem narkotyków, tj.: prowadzeniem plantacji konopi i uzyskiwaniem marihuany oraz tworzeniem laboratoriów metamfetaminy nazywanej „piko”. Członkom grupy zarzuca się również popełnianie przestępstw akcyzowych polegających na wytwarzaniu i handlu wyrobami tytoniowymi bez odprowadzania podatku VAT.

W wyniku działań przeprowadzonych na terenie Wrocławia, Legnicy, Zgorzelca oraz pobliskich miejscowości zatrzymano 17 osób. W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli 4 jednostki broni palnej, 87 szt. amunicji, zlikwidowali dwie plantacje konopi, przejęli ponad 18 kg marihuany, kokainę oraz metamfetaminę. Podczas przeszukań ujawniono również tzw. próby tytoniu i papierosy bez polskich znaków akcyzy, zabezpieczono do badań telefony, tablety oraz wiele części do samochodów. Wówczas także zabezpieczono pieniądze w kwocie ponad 200 tys. zł i ponad 3 tys. euro, znalezione w miejscach zamieszkania podejrzanych.

W trakcie działań wsparcia udzielili funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS).

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu znacznych ilości narkotyków oraz wprowadzania ich do obrotu na terenie Polski. Jedna osoba usłyszała zarzuty związane z nakłanianiem innej osoby do składania fałszywych zeznań w charakterze świadka w zamian za korzyść majątkową. 3 osoby usłyszały zarzut nielegalnego posiadania broni palnej.

Decyzją sądu 10 podejrzanych zostało objętych środkiem zapobiegawczym w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i dozorów policji połączonych z zakazem kontaktu z określonymi osobami. Jedna z osób ma zakaz wykonywania zawodu.

 

 • Namiot z sadzonkami konopii
 • Foliowa torebka z banknotami. Obok dwie foliowe torebki z zawartością białej zbrylonej substancji.
 • Policjant trzymający w rękach broń zawiniętą w materiał.
 • Foliowe torebki strunowe. W trzech znajduje się biała zbrylona substancja. Obok waga elektroniczna.
 • Kanał wentylacyjny w którym znajduje się schowane zawiniątko.
 • Policjant w kurtce z napisem "CBŚP" prowadzący zatrzymanego.
 • Broń krótka z wysuniętym magazynkiem.
 • Broń krótka leżąca na kawałku tektury.
 • Schowek wycięty w płycie gipsowo-kartonowej.
 • Dwie torby strunowe z zawartością zielonego suszu.
 • Dwie jednostki broni krótkiej, kilka sztuk amunicji gazowej, dwie torebki ze zbryloną białą substancją oraz banknoty złotówkowe i Euro.
 • Policjant w kurtce z napisem "CBŚP" w namiocie z sadzonkami konopi.
 • Banknoty o nominałach 100 i 200 PLN leżące na blacie.
 • Policjant z emblematem "CBŚP" na rękawie stojący obok namiotu z sadzonkami konopi.
 • Namiot z sadzonkami konopi.
 • Broń krótka, obok magazynek i kilkanaście sztuk amunicji.
 • Maszyna służąca do produkcji krajanki.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.71 MB)

Powrót na górę strony