Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci szkolili się jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym czworonożnym funkcjonariuszom

Data publikacji 26.04.2021

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Patrolowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu mieli okazję zapoznać się z wiedzą dotyczącą udzielania pierwszej pomocy nie tylko ludziom, ale również psom służbowym. Tym razem szkolili się policjanci Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. Wszystko po to, aby w sytuacji zagrożenia życia zwierzęcia, wiedzieć jak pomóc i uratować czworonożnego funkcjonariusza, a także innego psa, który mógłby potrzebować pomocy.

W ramach Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu funkcjonuje Ogniwo Przewodników Psów Służbowych. Działający w nim policjanci, razem ze swoimi podopiecznymi, regularnie szkolą się nie tylko z zakresu poszukiwania śladów zapachowych, czy też pełnienia służby patrolowej z psem, ale również w sposobach udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym czworonogom. Tym razem z tą wiedzą zapoznawali się funkcjonariusze z Referatu Patrolowo-Interwencyjnego.

Wszystko po to, aby w sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie psa, wiedzieć, jak mu pomóc. Może zdarzyć się tak, że pomocy nie będzie mógł udzielić wyszkolony przewodnik, ponieważ na przykład sam może zostać ranny. Wówczas inni funkcjonariusze będą ratować nie tylko życie i zdrowie poszkodowanego przewodnika, ale także jego podopiecznego.

Szkolenie prowadził kierownik Ogniwa Przewodników Psów Służbowych, aspirant sztabowy Tomasz Stępień, który psami zajmuje się zarówno służbowo, jak i prywatnie. Doświadczenie w udzielaniu pomocy poszkodowanym zwierzętom nabierał podczas wielu szkoleń, a teraz tę wiedzę przekazuje innym, w tym mundurowym z komendy miejskiej.

Policjanci już wiedzą, jak zachowywać się, kiedy czworonożny funkcjonariusz zostanie poszkodowany, dbając nie tylko o zwierzę, ale też własne bezpieczeństwo. W zajęciach oprócz psich fantomów uczestniczył też prawdziwy pies, niespełna dwuletni Hati, który z niesamowitą cierpliwością dawał sobie zakładać wszelkiego rodzaju opatrunki. Część ćwiczeń, takich jak resuscytacja wykonywano na specjalistycznych fantomach.

Dzięki temu kilkugodzinnemu spotkaniu z czworonogiem oraz policyjnym specjalistą z zakresu ratowania zwierząt, kolejni funkcjonariusze wiedzą, jak pomóc nie tylko policyjnemu, ale każdemu psu, który tej pomocy będzie potrzebować.

podkom. Wojciech Jabłoński
Źródło: KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony