Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgłaszali fikcyjne kolizje i wyłudzali odszkodowania

Data publikacji 12.05.2021

Uszkodzone lub stare pojazdy brały udział w zderzeniach w celu upozorowania kolizji, na podstawie których wyłudzano odszkodowania. Według śledczych podejrzani mogli w ten sposób wyłudzić co najmniej 500 tys. zł. Policjanci CBŚP zatrzymali 11 osób i jedną doprowadzili do Mazowieckiego Wydziału Prokuratury Krajowej z zakładu karnego, w związku z podejrzeniem popełnienia oszustw oraz wyłudzeń odszkodowań. Śledztwo jest rozwojowe.

Funkcjonariusze z Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wyłudzali z firm ubezpieczeniowych odszkodowania komunikacyjne. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że często już uszkodzone lub stare pojazdy brały udział w zderzeniu, aby potwierdzić wiarygodność uszkodzeń. Najczęściej kierowca jednego auta uderzał w drugie i na podstawie „kolizji” zwracano się o zwrot odszkodowania. Według śledczych grupa działała na terenie Warszawy oraz jej najbliższej okolicy w latach 2012 - 2015 i w tym czasie jej członkowie mogli wyłudzić ok. 500 tys. zł.

Pod koniec kwietnia przeprowadzono działania, w wyniku których zatrzymano 11 osób i jedną doprowadzono do prokuratury z zakładu karnego. W wyniku podjętych czynności na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono łódź motorową o wartości 300 tys. zł.

W akcji wzięli udział policjanci CBŚP z Zarządu w Kielcach, w Gorzowie Wielkopolskim, w Warszawie, w  Radomiu i Łodzi.

W Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 4 podejrzanym przedstawiono zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie przedstawiono zarzut kierowania tą grupą. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i wyłudzenia odszkodowań.

Wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostali podejrzani zostali objęci dozorami policyjnymi.

 

  • Policjant w ubiorze cywilnym przeszukuje bagażnik pojazdu.
  • Funkcjonariusz w kurtce z napisem "CBŚP" przeszukuje wnętrze pojazdu.
  • Dwoje funkcjonariuszy przegląda dokumentację.Obok zatrzymany w kapturze na głowie.
  • Funkcjonariusz w kurtce z napisem "CBŚP" sprawdza zabezpieczoną łódź motorową.
  • Dwóch policjantów w ubiorze cywilnym prowadzi zatrzymanego z założonymi kajdankami obok zaparkowanych pojazdów.
  • Policjant w ubiorze cywilnym prowadzi do samochodu zatrzymanego z założonymi kajdankami na ręce.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.99 MB)

Powrót na górę strony