Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Po latach wykryli sprawcę zgwałcenia i zabójstwa 67-latki

Data publikacji 24.05.2021

Policjanci z lubelskiego Archiwum X wykryli sprawcę zgwałcenia i zabójstwa 67-letniej kobiety. Do zbrodni doszło w 1989 roku w małej miejscowości w gminie Adamów (powiat zamojski). Ponowna analiza zgromadzonych dowodów i badania genetyczne wykonane przez laboratorium kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie okazały się kluczowe przy rozwiązaniu tej zbrodni. Odpowie za nią mieszkaniec powiatu zamojskiego, który obecnie jest w wieku ofiary. Grozi mu dożywocie. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Do zdarzenia doszło w nocy z 16 na 17 stycznia 1989 roku  w małej miejscowości w gminie Adamów (powiat zamojski) Sprawca po wyłamaniu drewnianych drzwi wejściowych, prawdopodobnie przy użyciu siekiery, dostał się do domu 67-letniej kobiety. W pokoju zaatakował ją zadając uderzenia po całym ciele - używał także siekiery. W wyniku odniesionych obrażeń, przede wszystkim czaszkowo-mózgowych, 67-letnia kobieta zmarła na miejscu. Gdy znajdowała się w fazie agonii sprawca zgwałcił ją. Zwłoki pokrzywdzonej zostały ujawnione 17 stycznia 1989 roku przez miejscowego listonosza, który przyszedł doręczyć zasiłek.

Podczas oględzin miejsca zdarzenia zabezpieczono szereg śladów kryminalistycznych oraz dowodów rzeczowych, na podstawie których odtwarzano przebieg zdarzenia i typowano sprawców zbrodni. W sprawie zlecono szereg ekspertyz z zakresu medycyny sądowej, daktyloskopii, mechanoskopii czy traseologii. Przeprowadzono również czynności przeszukania w miejscu zamieszkania kilkunastu osób wytypowanych w wyniku działań operacyjnych. Podjęte w tamtym czasie czynności procesowe i pozaprocesowe nie przyczyniły się do ustalenia tożsamości sprawcy zabójstwa pokrzywdzonej.

Po latach kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie z zespołu zajmującego się niewykrytymi zbrodniami (Archiwum X) przeanalizowali akta, ponownie zbadali zabezpieczone do sprawy ślady i dowody rzeczowe. Przesłuchali i pobrali DNA od ponad 100 osób. Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie sporządziło kilkadziesiąt ekspertyz w poszukiwaniu mężczyzny z określonym DNA.

Nowoczesne metody wykrywcze, badania laboratoryjne śladów DNA i determinacja śledczych doprowadziły do ustalenia sprawcy. DNA sprawcy tego zabójstwa zostało potwierdzone w centralnej bazie danych GENOM sprawców przestępstw.

Okazał się nim 67-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. W chwili popełnienia zarzucanej mu zbrodni, podejrzany miał 35 lat. Obecnie jest w wieku ofiary.

W weekend podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Tam usłyszał zarzut zabójstwa w związku ze zgwałceniem.

Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Jak ustalono, podejrzany jest osobą z przeszłością kryminalną. Notowany za przestępstwo zgwałcenia, usiłowania zgwałcenia i znęcania się nad rodziną. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Podobne zabójstwo w okolicy wykryte przez policjantów Archiwum X

Do podobnego zabójstwa doszło w sąsiedniej wsi niemal rok po tych tragicznych wydarzeniach (13 luty 1990 roku). 75-letnia kobieta - samotnie mieszkająca wdowa - została zaatakowana w swoim domu. Sprawca wyważył drzwi wejściowe, a następnie brutalnie pobił i zgwałcił kobietę, doprowadzając do jej śmierci. Ta sprawa również została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy. Dobrze zabezpieczone wówczas ślady i współczesne badania laboratoryjne pomogły i w tym przypadku wykryć sprawcę kryminalnym z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Pomimo podobnego sposobu działania sprawcą okazał się inny mężczyzna. W 2019 roku po badaniach DNA okazało się, że był nim mężczyzna, który zmarł 5 lat po dokonaniu tej zbrodni (1995 rok).

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony