Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bez chwili wahania ruszyli na ratunek dobytku właścicieli gospodarstwa

Data publikacji 02.06.2021

Niesamowitą czujnością oraz poświęceniem, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia, wykazali się policjanci z Komisariatu Policji w Grabowie nad Prosną, którzy w miniony wtorek jako pierwsi zauważyli pożar na terenie jednego z gospodarstw rolnych w miejscowości Kraszewice.

1 czerwca br. roku funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Grabowie nad Prosną mł. asp. Maciej Mydlak i sierż. szt. Piotr Pawłowski, podczas patrolu na terenie miejscowości Kraszewice o godz. 20:30 zauważyli kłęby dymu wydobywające się z zabudowań znajdujących się nieopodal.

Policjanci natychmiast ruszyli we wskazanym kierunku. Po dojechaniu na miejsce z uwagi na zaawansowany już pożar stodoły na terenie gospodarstwa rolnego oraz znajdujących się obok kojcy, po przeskoczeniu przez zamkniętą bramę posesji natychmiast podbiegli i uwolnili z nich znajdujące się wewnątrz psy. Następnie przystąpili do ratowania dobytku znajdującego się wewnątrz budynków gospodarczych. Z uwagi na niewiedzę domowników o zaistniałej sytuacji, krzykiem z terenu posesji informowali ich o pożarze.

Podczas trwającej akcji z wnętrza pomieszczeń garażowo-gospodarczych policjanci wydobyli dwa ciągniki rolnicze wraz z osprzętem i podpiętymi maszynami rolniczymi, samochód marki VW T4 oraz inny sprzęt rolniczy. Z uwagi na rosnącą w budynku temperaturę oraz rozprzestrzeniający się ogień, nie udało się wyprowadzić z pomieszczeń pozostałego znajdującego się tam dobytku m. in. przyczepki samochodowej.

W związku z pożarem i tragedią policjanci udzieli domownikom potrzebnego wsparcia, w szczególności zapewniając opiekę znajdującym się tam dzieciom.

Przybyłe na miejsce jednostki straży pożarnej przeprowadziły akcję gaśniczą, która trwała do godziny trzeciej nad ranem. Całkowitemu spaleniu uległa stodoła, w której znajdowały się maszyny rolnicze, natomiast budynki gospodarcze do niej przylegające zostały zabezpieczone przez strażaków przed dalszym rozprzestrzenianiem się ognia.

W wyniku podjętej przez policjantów akcji jeden z nich, 30-letni funkcjonariusz służący w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, sierż. szt. Piotr Pawłowski, doznał obrażeń ciała w postaci oparzenia obu dłoni, stanowiące 2-3 procent poparzenia pierwszego stopnia, oparzeń karku, uszkodzenia stawu skokowego oraz miał trudności z oddychaniem związane z dużą aspiracją dymu i gorących oparów. W chwili obecnej jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony