Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści działający „na wnuczka” zatrzymani

Data publikacji 04.06.2021

Policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o udział w oszustwach popełnianych metodą „na wnuczka”. Obaj podejrzani są m.in. o to, że w Ełku od czterech seniorek odebrali blisko 100 tys. złotych. Współpraca policjantów z Ełku i kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przyczyniła się do zatrzymania 21- i 23-latka w Biskupcu. Obaj podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci regularnie opisują działania oszustów podających się za wnuczków czy policjantów, żeby przestrzec jak najwięcej osób przed takimi przestępcami. Niestety działania wymuszające na ofierze szybkie podejmowanie decyzji i manipulacje, jakie stosują oszuści, informując o wymyślonych wypadkach członów rodziny, czasem zbierają swoje żniwo. W połowie maja cztery mieszkanki Ełku w wieku ponad 80 lat przekazały oszustom swoje pieniądze i biżuterię. Łączne straty osiągnęły wartość blisko 100 tys. złotych. Wówczas doszło także do kilku nieudanych prób wyłudzenia pieniędzy od innych ełckich seniorów.

Policjanci pracujący nad tymi sprawami, w działaniach operacyjnych wytypowali osoby mogące brać udział w tym procederze. W oparciu o zebrane informacje funkcjonariusze kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali w poniedziałek (31.05.2021) w Biskupcu (powiat olsztyński) dwóch młodych mężczyzn. Obaj w tym czasie przebywali w wynajętym samochodzie. Ustalenia wskazują, że 21- i 23-latek w ostatnim czasie mieszkali w Poznaniu. Zabezpieczono przy nich kilkadziesiąt tysięcy złotych, które najprawdopodobniej mężczyźni odebrali od starszej kobiety w Gdańsku, oszukując ją w podobny sposób. 

21- i 23-latek usłyszeli zarzuty oszustw i usiłowania oszustw, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Obaj zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają wszystkie okoliczności i sprawdzają ewentualny udział tych mężczyzn w innych podobnych przestępstwach.

Poniższy film rozpoczyna plansza z napisem Komenda Powiatowa Policji w Ełku, a na następnym ujęciu widać policjanta prowadzącego zatrzymanego mężczyznę. Film kończy ta sama plansza.

(KWP w Olsztynie / kp)

  • Zabezpieczone pieniądze trzymane przez policjanta
  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta do aresztu
  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta do aresztu

Film Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta

Pobierz plik Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta (format mp4 - rozmiar 4.04 MB)

Powrót na górę strony