Aktualności

Pamiętamy!

Data publikacji 25.06.2023

Nasz Kolega starszy sierżant Robert Stefanik zginął 29 lat temu. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

Starszy sierżant Robert Stefanik

ur. 1958 r. - zm. 1994 r.
Młodszy asystent kompanii antyterrorystycznej Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowiestarszy sierżant Robert Stefanik

Służbę rozpoczął 16 maja 1983 r. jako milicjant plutonu specjalnego. Był instruktorem kompanii specjalnej, później młodszym asystentem sekcji szkolenia i na koniec młodszym asystentem plutonu taktyczno-szkolnego kompanii antyterrorystycznej Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Niejednokrotnie z narażeniem życia uczestniczył w działaniach związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego.

Jako doświadczony instruktor przygotował do służby wielu młodych policjantów.

W dniu 25 czerwca 1994 r. wykonywał skoki spadochronowe nad lotniskiem Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu.

W czasie swojego ostatniego skoku sierżant Robert Stefanik na wysokości około 250 m nad ziemią zbliżył się do czaszy spadochronu innego opadającego skoczka. Wykonując ominięcie uderzył czołowo w czaszę spadochronu swojego kolegi. Ratując jego życie sierżant Robert Stefanik wypiął się ze spadochronu głównego i otworzył spadochron zapasowy. Zbyt mała odległość od ziemi spowodowała, że spadochron nie zadziałał skutecznie, a zderzenie z ziemią spowodowało śmierć policjanta. Zabrakło mu jednej sekundy.

Był wielokrotnie wyróżniany za dobre wyniku w służbie nagrodami pieniężnymi.

Osierocił czworo dzieci.

Pośmiertnie awansowany na stopień starszego sierżanta.

Powrót na górę strony