Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo metodą "na zastrzyk z Ameryki”. Mieszkanka Lubina straciła oszczędności

Data publikacji 05.07.2021

Przestępcy wykorzystują różne techniki manipulacji, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Tym razem seniorka z Lubina stała się ofiarą oszustwa "na zastrzyk z Ameryki” i straciła cztery tysiące złotych i kosztowności o wartości dwóch tysięcy złotych. Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność, szczególnie w stosunku do nieznajomych. Pamiętajmy, by nie przekazywać obcym ludziom naszych oszczędności.

Co jakiś czas, w mediach i na policyjnych stronach, publikowane są apele nawołujące do zachowania szczególnych środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, głównie z osobami proszącymi o pieniądze. Cały czas oszuści modyfikują też swoje metody. Ostatnio pojawiła się nowa, metoda „na zastrzyk z Ameryki”. Oszuści wyłudzili od 81-latki z Lubina 4 tysiące złotych i kosztowności o łącznej wartości 2 tysięcy złotych. Oszuści przekazali seniorce, że jej syn jest ciężko chory i potrzebuje pieniędzy na kosztowny zastrzyk z Ameryki.

Przestępcy zadzwonili na stacjonarny numer seniorki. Dzwoniący mężczyzna przedstawił się jako pracownik medyczny i poinformował kobietę, że jej syn jest bardzo ciężko chory i potrzebne są pieniądze na kosztowny lek z Ameryki. Sprawca tak przeprowadził rozmowę, że nie pozwolił seniorce na rozłączenie połączenia. Następnie do rozmowy został włączony policjant, który potwierdził autentyczność tego połączenia. Następnie dalej na tym samym połączeniu telefonicznym, mieszkanka Lubina przeprowadziła rozmowę z mężczyzną, który podawał się za jej syna i z kobietą, udającą jej synową.

Oszuści podstępem wyłudzili adres starszej pani i poprosili, by przekazała pieniądze i złoto pracownikowi notariusza. 81-latka spakowała wszystko do koperty i przekazała całość mężczyźnie, który pojawił się u niej w mieszkaniu. Tym samym straciła swoje oszczędności.

Seniorze PAMIĘTAJ! W takiej sytuacji rozłącz połączenie naciskając czerwoną słuchawkę w telefonie. Kiedy będziesz pewny, że możesz nawiązać kolejne, nowe połączenie telefoniczne, skontaktuj się z kimś z rodziny lub powiadom o takiej sytuacji policję, dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 112.

PRZYPOMINAMY!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.

Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub wypłatę z banku dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony