Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy motocyklista bez uprawnień uderzył w słup energetyczny. Piłeś alkohol - nie wsiadaj za kierownicę!

Data publikacji 02.08.2021

Tuż przed weekendem doszło do kolizji w miejscowości Targoszyn. Jaworscy policjanci ustalili, że jej sprawca – motocyklista, nie ma uprawnień do kierowania i jest pijany. Teraz mężczyźnie grożą 2 lata więzienia i sądowy zakaz. Mundurowi apelują o zdrowy rozsądek, rozwagę, zachowanie trzeźwości i ostrożność podczas prowadzenia wszelkich pojazdów.

W piątek przed godziną 18:00 jaworscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kolizji, do której doszło w miejscowości Targoszyn. Funkcjonariusze ustalili, że 39-latek kierujący motocyklem nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożny słup energetyczny. Podczas sprawdzania danych mieszkańca powiatu jaworskiego okazało się, że nie ma on uprawnień do kierowania, a badanie trzeźwości wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Z uwagi na poważne obrażenia ciała, mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Policjanci przypominają!

Kierowanie motocyklem w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą do 2 lat pozbawiania wolności oraz orzeczeniem sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Grzywna do 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za wykroczenie - kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Od wielu lat motocykle są bardzo popularnym środkiem transportu. Jazda na tym jednośladzie to często pasja i ogromna frajda. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy znajdują się w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest specjalistyczna odzież taka jak kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask. Na bezpieczeństwo kierowców istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki.

W żądnej sytuacji, kiedy spożywamy alkohol, nie wolno wsiąść nam za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu. Nietrzeźwy kierowca nie tylko stanowi zagrożenie dla siebie, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Motocyklisto!

  • dostosuj prędkość do warunków ruchu,
  • zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,
  • obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników oraz patrz w lusterka,
  • pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu,
  • piłeś alkohol – nie jedź.

Te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Jaworze

Powrót na górę strony