Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Metodą „na policjanta CBŚP” wyłudzili ponad 150 tysięcy złotych

Data publikacji 10.09.2021

Policjanci z parczewskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami ze Śląska zatrzymali oszustów, którzy metodą „na policjanta CBŚP” wyłudzili od mieszkanki powiatu pond 150 tysięcy złotych. Przestępcy pod legendą włamania na jej konto bankowe i konieczności zabezpieczenia środków, nakłonili ją do przekazania oszczędności poprzez dwukrotną autoryzację przelewów. Oszuści zostali zatrzymani w chwili, gdy próbowali wypłacić gotówkę z banku. Trzej mieszkańcy województwa śląskiego w wieku 29 – 65 lat usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet do 8 lat więzienia.

Do oszustwa doszło w sierpniu. Jak wynikało z przyjętego w parczewskiej komendzie zgłoszenia, mieszkanka Parczewa została oszukana w trakcie rozmowy telefonicznej po tym, jak wierzyła w dobre intencje rozmówców. Nieznajomy mężczyzna podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji oznajmił, że ktoś włamał się na jej konto bankowe i jak najszybciej należy zabezpieczyć znajdujące się na nim środki. Rozmowa była na tyle realna, że nie wzbudziła w kobiecie żadnych podejrzeń. Ta nie zachowując czujności przelała przestępcom swoje oszczędności poprzez dwukrotną autoryzację przelewu na podane przez nich konto bankowe. Kiedy poszła do banku okazało się, że pieniądze z jej konta zniknęły.

Sprawą wyjaśnienia okoliczności przestępstwa oraz poszukiwaniem sprawców zajęli się parczewscy kryminalni. Jak ustalono, związek z oszustwem mogą mieć mężczyźni zamieszkujący teren województwa śląskiego.

Dzięki współpracy parczewskich policjantów z mundurowymi z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach oraz funkcjonariuszami z KMP w Gliwicach oszuści zostali namierzeni i zatrzymani. Sprawcy oszustwa wczoraj wpadli w ręce policji w momencie, kiedy próbowali wypłacić część gotówki z jednego ze śląskich banków.  

Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa i zostali doprowadzeni do sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8.

Apelujemy o rozwagę i zachowanie czujności przy dokonywaniu jakichkolwiek transakcji internetowych. Chwila naszej nieuwagi może doprowadzić do utraty nawet oszczędności życia.

KWP Lublin / akr

Powrót na górę strony