Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępca zajmująca się handlem narkotykami

Data publikacji 24.09.2021

Policjanci z garnizonu małopolskiego, przy współpracy z Komendą Rejonową Policji III w Warszawie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która posiadała i wprowadzała do obrotu znaczne ilości marihuany, mefedronu, amfetaminy i kokainy. Łącznie funkcjonariusze zatrzymali 14 osób powiązanych z przestępstwami narkotykowymi.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie od kilku miesięcy rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą. Z ustaleń wynikało, że członkowie grupy handlowali dużymi ilościami różnego rodzaju narkotyków.

Akcja uderzenia w zorganizowaną grupę przestępczą zaplanowana została na 14 września br. W realizacji uczestniczyli także policjanci innych wydziałów kryminalnych komendy miejskiej, policjanci pionu kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, policjanci z krakowskich komisariatów, funkcjonariusze z komend powiatowych w Myślenicach, Nowym Targu oraz z Komendy Rejonowej Policji III w Warszawie. Wsparcia kryminalnym udzielili funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie. W sumie w działaniach udział wzięło 111 policjantów oraz 4 psy tropiące.

Chwilę po godzinie 6.00 rano, policjanci zawitali pod kilkanaście adresów na terenie województwa małopolskiego oraz mazowieckiego, gdzie przeszukali pomieszczenia i zatrzymali 14 osób w wieku od 18 do 40 lat, w tym dwie kobiety. 22 września br. krakowscy policjanci kontynuowali działania, zatrzymując kolejną osobę powiązaną z tą sprawą.

W trakcie przeszukania pojazdów oraz pomieszczeń mieszkalnych podczas tej realizacji policjanci ujawnili kilkaset gramów marihuany, amfetaminę oraz mefedron i 21 telefonów komórkowych. Zabezpieczono także mienie na poczet przyszłych kar, w postaci kilkuset tysięcy złotych i trzech samochodów o łącznej wartości blisko 70 tysięcy złotych. 

Zatrzymane osoby doprowadzono do Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Zachód oraz Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Sześciu osobom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto jedna z nich usłyszała zarzut kierowania grupą przestępczą. Dodatkowo zatrzymane osoby odpowiedzą m.in. za posiadanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych.

Decyzją sądu wobec siedmiu mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, a wobec pozostałych osób, które usłyszały zarzuty, zastosowano m.in. dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe wraz z zakazem opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony