Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolski policyjny dzień odblasków

Data publikacji 01.10.2021

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji już po raz kolejny realizuje działania informacyjno-edukacyjne pn. Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków przypadający 1 października.

Opis grafiki dostępny cyfrowo znajduje sie pod komunikatem

Celem akcji jest zachęcanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych, do korzystania z elementów odblaskowych.

Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania).

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień.

O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.

Noszenie odblasków ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. Widząc z daleka święcący punkt mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Pamiętajmy, że materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Zatem prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Nośmy odblaski!

Dopilnujmy, aby stosowali je także nasi bliscy – zwłaszcza dzieci i seniorzy.

(BRD KGP)

Komunikaty z województw na temat Ogólnopolskiego Polskiego Dnia Odblasków:

  • KWP w Bydgoszczy:

- Spot „ODBLASKI TO ŻYCIE” - w ramach akcji „Świeć przykładem” i „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków” ►

  • KWP w Szczecinie:

- Policyjny Dzień Odblasków w Szczecinie ►

  • KWP w Krakowie:

- „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków 2021” w Małopolsce ►

Opis filmu: Ogólnopolski policyjny dzień odblasków

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.16 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony